Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
Eğitim

Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır

“Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır

Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır? Soğan doğrarken herkesin başına gelen bir olaydır bu. Göz yaşarması. Hatta sadece soğan doğrayanlarda değil, soğan doğranmış bir ortamda bulunduğunuz zaman bile gözleriniz yanar ve yaşarmaya başlar. Peki sizce bu neden oluyor? Neden soğan gözlerimizi yakıp yaşartıyor? Neden soğan doğrarken ağlıyoruz? Gelin bugün sizlerle bu konuyu konuşalım…

Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır?

Profesyonel aşçıların soğan doğrayışlarını izlediğimiz zaman oldukça hızlı ve seri bir şekilde kestiklerini görürüz. Bunun ilk sebebi tabi ki iyi bir usta ve bıçak kullanma tekniklerinin çok iyi olmasından kaynaklı olmasıdır. Diğer bir sebebi ise soğanın göz yaşartıcı etkisinden en az şekilde etkilenmek istemeleridir. Annemiz, babamız veya biz soğan doğrarken gözlerimiz yanar ve yaşarır. Hatta soğan doğranmış bir mutfaktan geçtiğimiz zaman hemen soğanın kokusu burnumuza gelir ve sonrasında gözlerimiz yanmaya başlar. Aslında bunun çok basit bir cevabı var. Sülfürik asit.

Soğan doğranmaya başlandığı andan itibaren içindeki hücrelerde ayrılmaya başlar. İçindeki hücrelerin bölünmesiyle soğanın içinde bulunan allinaz enzimler ve sülfenik asite açığa çıkar. Burada bize sorun çıkaran allinaz enzimler değil, sülfenik asittir. Sülfenik asit kararsız yapıda olan bir asittir. Bu yüzden açığa çıkar çıkmaz hava sıcaklığında buharlaşır ve kükürt bileşiğine dönüşür. Soğan kokusunu veren şeyde tam olarak budur. Sülfenik asit, gözümüzü nemli tutan ve sıvı ile tepkimeye girer.

Gözümüz dışarıdan gelen maddelere karşı çok fazla duyarlıdır. Bu yüzden gözümüz ile tepkimeye giren sülfenik asidi gözlerimiz uzaklaştırmak için gözyaşı bezleri devreye girer ve gözlerimiz akmaya başlar. Aslında bu gözlerimizin kendini korumaya aldığı andır.  Gözlerimiz, soğandan buharlaşıp gözümüze ulaşan bu maddeyi uzaklaştırmak için, sinirleri ve gözyaşı bezlerimizi uyarır böylelikle gözlerimizden yaş meydana gelir. Aslında gözümüzü yaşartan şey soğanın içinde bulunan sülfenik asit değildir. Gözlerimizden yaş akmasına sebep olan şey gözlerimizin kendini korumaya alması ve tahriş olmalarını engellemektir. Bu durum sadece soğan doğrarken değil, gözümüze herhangi bir şey değdiği zaman veya bir toz kaçtığı zamanda yaşanır. Gözyaşları, gözlerimizin koruyucularıdır.

Soğan Doğrarken Neden Gözlerimiz Yaşarır ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
2
unlike
1
sad
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!