Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Soner Yalçın Saklı Seçilmişler Kitap Özeti

Soner Yalçın Saklı Seçilmişler Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Soner Yalçın Saklı Seçilmişler Kitap Özeti

“Saklı Seçilmişler” 2018 yılında Kırmızı Kedi Yayınevinden çıkan 504 sayfalık bir kitap. “Saklı Seçilmişler” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler kalemlerinden olan Soner Yalçın tarafından kaleme alınmış. “Saklı Seçilmişler Kitap Özeti”ne baktığımızda ise bize anlatılmayan gerçeklerin Soner Yalçın tarafından anlatıldığını ve bazı sırların ifşa edildiğinin görüyoruz.

Saklı Seçilmişler kitabından küçük bir bölüm

Bugün… GDO’lu tarım ürünleriyle coğrafyayı yine kökten değiştiriyordu.

Hindistan üreticisi sürüklendiği ekonomik bataklıktan kur­tulamadı. Böylece, 2002-2007 arasında her 30 dakikada bir inti­har yaşanmaya başlandı! Ölüm sebepleri kayıtlara “karın ağrısı” diye geçirildi…46

Sadece Hindistan mı?

Sadece -bugün büyük protestoların yaşandığı- Filipinler mi?

Rockefeller Asya’nın beslenme zincirini darmadağın etti. Yine de… Yönetim biçimleri, kültürleri farklı olsa da çoğu ülke Rockefeller yolundan yürüdü, örneğin…

İran’da Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsü’nün ge­liştirdiği haşerelere dirençli GDO’lu pirinç çeşidi 2004 yılında tarımsal üretime sunuldu. İran sadece 2005 ve 2006 yıllarında 20 bin hektarlık arazide ticari amaçlı GDO’lu pirinç üretti.

Japonya, Ulusal Agrobiyoloji Bilimleri Enstitüsü’nün geliş­tirdiği besin içeriğini zenginleştirmeyi amaçlayan GDO’lu pirinç çeşidine 2007 yılında patent aldı.

Çin, Huazhong Tarım Üniversitesi’nin geliştirdiği haşerele­re dirençli GDO’lu iki pirinç çeşidiyle 2009 yılında üretime baş­ladı.

Tüm bunları dünyanın başına bela eden ABD idi…

Sadece hibrit değil GDO’lu üretime de ABD izin verdi.

Fakat. Kimi bilinçli Amerikalı tüketicinin bu gıda sömürüsü­ne izni yoktu. Örneğin…

Ventria Bioscience, ABD-Colorado’da 1993’te kurulan bir şir­ketti. 2006 yılında, karaciğer enziminden alınarak ilaç yapımında kullanılmak üzere GDO’lu pirinç yetiştirdi. Önce Missouri’de ilk ekimi yaptıklarında halk isyan etti. Washington Post konuyu ince­leyen makale yazdı. Şirket bu kez başka bölgede, Kansas’ta 3 bin 200 hektara ekim yaptı.

Yılmadı küresel şirketler…

“Altın pirincin” faydalarını saymakla bitiremediler. Beyaz pirincin siyah pirince göre daha iyi olduğu biliniyordu. Meğer “altın pirinç” beyaz pirinçten de kaliteliymiş! Hangi açıdan?..

Soner Yalçın’ nın kaleme aldığı Saklı Seçilmişler tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir