Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Edebiyat / Yeni Türk Edebiyatı / Sürrealizm Özellikleri

Sürrealizm Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar


Sürrealizmin Temsilcileri Kimlerdir

Sürrealizm Akımının Özellikleri 

Sürrealizmin Özellikleri 

Sürrealizmin Doğuşu 

Sürrealizm Nedir

XX. yüzyılda Freud’ün düşüncelerinden hareketle Andre Breton tarafından sistemleştirilen edebiyat akımıdır. Freud, kişinin bilinçaltını çocukken oyunla ortaya çıkardığım ama büyüyünce oyunun ortadan kalktığım ancak sanatçıların buna karşı çıkarak sanat aracılığıyla oyun düşüncesini devam ettirdiğini düşünür. Büyük oranda bu yaklaşımı kullanan Breton, yayımladığı iki manifesto ile bir edebiyat akımı oluşturmuştur.

Sürrealizmin temel ilkeleri olarak şunları sayabiliriz: bilinçaltını esas alarak akla karşı olma, otomatik yazı, şaşırtıcı bir dil kullanımı, çocukluk ve rüyalara önem verme, olağanüstüye yönelme ve alaycı tavır. Bu ilkelerden özellikle oto­matik yazı, edebiyat için önem arz eder. Hiçbir ön hazırlık yapmadan serbest çağrışımla o an akla ne geliyorsa yazılmasına otomatik yazı denilmektedir. Kişiyi akim, kuralların baskısından kurtarmak amaçlanır. Böylece gerçek insana daha çok yaklaşıldığı düşünülür. Çocukluğa gitme, rüyalar ve olağanüstülüğe yönel­me, toplumsal normlardan uzaklaşmak ve akla karşı olmakla bağlantılıdır.

Batı edebiyatında Andre Breton, Paul Eluard, Louis Aragon, Jacques Prevert ve Rene Char; Türk edebiyatında Garip Akımı ve İkinci Yeniciler bu edebiyat akımını önemsemişlerdir. Özellikle Orhan Veli, Cemal Süreya ve İlhan Berk’i bu tarzda eser veren sanatçılar arasında sayabiliriz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir