Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Taassup” kavramının anlamını sözlükten bularak defterinize yazınız
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Taassup” kavramının anlamını sözlükten bularak defterinize yazınız

Sponsorlu Bağlantılar


“Taassup” kavramının anlamını sözlükten bularak defterinize yazınız

Doğru cevap:

Bir inanışa körü körüne bağlanıp ondan başkasını düşünmemek hâli anlamına gelir. Taasup kelimesinin sözlükteki anlamı budur. 

Ekstra bilgi:

İslam dininin temel kaynağı Kur’an-ı Kerim, insanları karanlıktan aydınlığa çıkarmayı hedefler. Çünkü ilah? vahyin amacı, insanın Allah (c.c.) ile kurduğu iletişimin sağlıklı ve doğru olması için insana yardımcı olmaktır. Bunun için Kur’an insana doğru bilgiyi, doğru haberi, iyiliği ve güzelliği göstermiş ve öğütlemiştir. Kur’an-ı Kerim’e göre doğru bilgiye ulaşmak insanın kendisini tanıması ve varlık sebebini düşünmesi ile mümkün olur. İnsanın yaratıcısıyla, evrenle ve çevresiyle ilişkilerinin sağlıklı yürümesi doğru bilgiye bağlıdır. İnsan yaratılırken doğru bilgiye ulaşabilecek donanımda yaratılmıştır. Kur’an-ı Kerim, insanınçevresiyle ve diğer insanlarla ilişkilerinin düzenli bir şekilde yürümesi için doğru bilginin önemine işaret eden bir ayet­te şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir