Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Osmanlı Padişahları Kitap Özeti Erhan Afyoncu

Şifacı Kitap Özeti Alev Cedimağar

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Tanrı Neden Fikir Değiştirdi? Kitap Özeti Aytunç Altındal

Tanrı Neden Fikir Değiştirdi? Kitap Özeti Aytunç Altındal

Tanrı Neden Fikir Değiştirdi? Kitap Özeti Aytunç AltındalEdebiyat severler Aytunç Altındal ‘ın yazmış olduğu Tanrı Neden Fikir Değiştirdi? kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Aytunç Altındal Tanrı Neden Fikir Değiştirdi? Kitap Özeti

Tanrı Neden Fikir Değiştirdi?” 2019 yılında Destek Yayınlarından çıkan 144 sayfalık bir kitap. “Tanrı Neden Fikir Değiştirdi?” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Aytunç Altındal  tarafından kaleme alınmış. “Tanrı Neden Fikir Değiştirdi? Özeti”ne baktığımızda ise Eski Ahit’in ilk kitabının Yaratılış başlıklı ilk dörtlüğünde Tanrı/Elohim diye adlandırılan Mevcudiyet’in, Quiddity (Ne-lik) ve Haecceity (Bu-luk) durumunun anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

her zaman kafa karıştırıcı bir problem olmuştur ve olmaya da devam ediyor. Bu Gözle-Görünmeyen Tanrının özünün ne ol­duğu her zaman sorgulanmıştır. Tüm kutsal yazıtlarda, gizemli deneyimlerde ve öngörülerde, tıpkı Ongende de olduğu gibi, bu Tanrının Sureti (İmago Dei), istisnasız övülür. O, dinleyen­lerine bir aşamada şu nasihati verir: “Bu yüzden her zaman, Tanrının Suretini düşünelim ki biz de Ona benzeyebilelim” (Hom.on.Gen.1.13).

İçerikte bahsedildiği şekliyle “Tanrının Sureti”, “Tanrıya Benzemekken ayın tutulmalıdır, tıpkı “Kendi içindeki Tanrı (God)” ve Tanrının (God) Vahyimin birbirinden ayrıldığı gibi. Mesela, Pseudodionysius der ki, “Tanrı (God) anonimdir”, yani adı olmadan “polyonymous” (çoğul-adlı) olması veya birçok isme aynı anda sahip olması gibi.

“O, hem var olan hem var olmayan her şey.”16 Pseudodionysius’un adımlarını takip eden Herman Bavinck ise bu argümanı biraz daha ileri götürerek, Kendi-içinde- Tann (isimsiz) olmak kavramıyla Tanrının Çok-Adlı olma “polyonymous-olma” durumunu birbirinden ayırır.

Suret; Benzer Olma durumuyla özdeş değildir. Suret, Tanrının Mevcudiyetiyle (Presence) özdeştir, Benzerlik ise bu Mevcudiyetin Görünümüdür. Bu yüzden TANRInın (LORD) Anlaşmasında onu betimleyen suretler yapılması yasaklanmıştır; İsraillilere bunları yok etmeleri emredilmiştir (Ex.20:4). Hıristi­yanlığın ilk dönemlerinde bu tür oymaların yapılması putperest­lik olarak kabul edilirdi. Onlardan önceki İsrailliler tarafından “Altın Buzağı” (Ex.32:I) şeklinde bir “Suret-Yapımı” denenmişti.

Aytunç Altındal’ ın kaleme aldığı Tanrı Neden Fikir Değiştirdi? tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!