Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Tarihte milletimizin başka inançlardan olanlara karşı gösterdiği hoşgörüyü değerlendiriniz
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Tarihte milletimizin başka inançlardan olanlara karşı gösterdiği hoşgörüyü değerlendiriniz

Sponsorlu Bağlantılar


Tarihte milletimizin başka inançlardan olanlara karşı gösterdiği hoşgörüyü değerlendiriniz

Doğru cevap:

Tarihte milletimiz her zaman hoşgörüyü baş tacı etmiştir. Mesela Selçuklularda Osmanlıda Hristiyan Museviler veya başka dinden inançtan insanlar özgürce kardeşçe bir arada yaşama hakkına sahip olmuşlardır. Günümüzde de Türkiye’de bir çok Ermeni, Yahudi özgürce ve kardeşçe yaşayabilmektedir. Bu ülkenin birer vatandaşı olarak her türlü haktan yararlanabilmektedir.

Ekstra bilgi:

İnsanın, kendi benimsediği dinî gerçeklerden başkalarının da faydalanmasıiçin çalışması normal bir davranıştır. Burada yanlış olan husus, dinin anlatımının yani misyonerliğin istismar edilmesidir. Ülkemiz­de zaman zaman misyonerlik çalışmalarına rastlanmaktadır. Bu çalışmalar konusunda her Müslümanın duyarlı olması gerekmektedir. Çünkü misyonerler, insanların birtakım sosyal ve ekonomik zaaflarından faydalanıp onları din değiştirmeye zorlayabilmektedirler. Onların bu gibi çalışmalarından etkilenmemek için de dinimizin ilkelerini, Kur’an-ı Kerim’in mesajını çok iyi bilmemiz gerekir.

Misyonerler, faaliyetlerini kimi zaman açıktan, kimi zaman da gizlice yürütürler. Çalışmalarının amacı, Hristiyanlığı yaymak ve mensuplarını artırmaktır. Onlar, gittikleri ülkenin önce sosyokültürel durumunu ve dinî değerlerini incelerler. Manevi açıdan bunalmış olan insanlara kurtarıcı olarak da Hristiyanlığı sunarlar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir