Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Tonyukuk Kitap Özeti Erhan Aydın

Edebiyat severler Erhan Aydın‘nın yazmış olduğu Tonyukuk kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Erhan Aydın Tonyukuk Kitap Özeti

Tonyukuk” 2019 yılında Kapı Yayınlarından çıkan 248 sayfalık bir kitap. “Tonyukuk” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Erhan Aydın tarafından kaleme alınmış. “Tonyukuk Özeti”ne baktığımızda ise intikam ve hırsın, iyinin ve kötünün, siyah ve beyazın anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Tonyukuk’un adı ve bu adın ifade ettiği anlam, oldukça problemlidir, çünkü okunuşunda ve anlamı konusunda bir görüş birliğinden söz etmek güçtür. En azından Tonyukuk adı ile ne kastedildiğini anlamak Türk runik harfleriyle yazılmış eski Türk yazıtlarının en güç işlerin­den biridir. Adın, Tonyukuk mu Tunyukuk mu olduğu konusunda herhangi bir birlik sağlanmış olduğunu söyleyemeyiz. Kimi araştır­macıların Tonyukuk, kimilerinin ise Tunyukuk okuyuşunu tercih et­tiğini biliyoruz. Her iki okuyuş da Türk runik harflerinin ünlüleri okutma sistemi bakımından doğrudur ama galiba önemli olan tek bir sözcükten mi yoksa iki sözcükten mi oluştuğunu anlayabilmektir.

Adın, yazıt ile ilgili ilk yayınlarda Tonyukuk okunduğu ve bu­nun uzun bir zaman benimsendiği bilinmektedir. Tunyukuk olarak okumak isteyenlerin temel gerekçesinin ise ilk, birinci anlamındaki tun sözcüğü olduğunu söyleyebiliriz, ilk, birinci anlamındaki söz­cüğün, Türk runik harfli eski Türk yazıtlarının tümünü göz önüne aldığımızda unvan] olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. İki kez Mo­ğolistan bölgesi yazıtlarından Çoyr yazıtında, bir kez de Yenisey

Erhan Aydın’ nın kaleme aldığı Tonyukuk tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close