Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Toplumda paylaşma ve yardımlaşmaya önem verilmediğinde ne gibi sorunlar ortaya çıkar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Toplumda paylaşma ve yardımlaşmaya önem verilmediğinde ne gibi sorunlar ortaya çıkar

Sponsorlu Bağlantılar


Toplumda paylaşma ve yardımlaşmaya önem verilmediğinde ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Toplumu toplum yapan bir arada durmasını sağlayan en önemli duygu paylaşma ve yardımlaşmadır. Bu duygular olmadan bir toplumun ayakta durması mümkün değildir. Çünkü insanlar zor durumda kalabilirler böyle anlarda toplumdaki bu güzel duygular ve davranışlar hemen yardımlarına yetişir. Böylece toplumsal refah ve huzur da artmış olur.

Ekstra bilgi:

İslamiyet; toplumda bir arada yaşayan insanların yardımlaşmalarına ve ellerindeki imkânları pay­laşmalarına önem vermiştir. Yakınlarımızdan başlayarak yoksul ve muhtaç durumda olanlara yardım etmemizi öğütlemiştir.

Yüce Allah (c.c.), kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim, pek çok ayette iyilik yapmamızı ve birbirimizle yardımlaşmamızı istemiştir. Bu ayetlerden birinde şöyle buyrulmaktadır. “Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça eremezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.” Bu nedenle sahip olduğumuz imkânları fakirlerle paylaşmak, zorda olanlara yardım etmek dinî bir sorumlu­luktur. Kur’an-ı Kerim’de yer alan, “Mallarında, muhtaç ve yoksullar için bir hak vardı.”4 mealindeki ayetle bütün zengin Müslümanlar bu konuda duyarlı olmaya yönlendirilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir