Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Biyolojik yasaların insanlara ne gibi yararları vardır?

Özgürlükle sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Toplumsal yasaları bilmenin insana sağladığı yararlar nelerdir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Toplumsal yasaları bilmenin insana sağladığı yararlar nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Toplumsal yasaları bilmenin insana sağladığı yararlar nelerdir? Arkadaşlarınızla tartışınız. 

Cevap: Toplumsal yasalar insanın toplum içinde nasıl davranması gerektiği toplumun içinde yabancılık çekmeden yaşamasının altın anahtarıdır. Toplumsal yasalar binlerce yıllık birikimin bir sonucudur. Bu birikim nesilden nesle toplumdan topluma aktarılarak günümüze gelmiştir. Böylece günümüzdeki toplum yapısını oluşturmuş olur.

Ekstra bilgi:

Kur’an-ı Kerim, insanların tarihe bakmalarını ve toplumların hayatlarına nasıl yön verdiklerini bilmele­rini öğütlemektedir. Kur’an bunu öğütlerken insanların geçmişle bağlarını koparmamalarını istemektedir. Çünkü geçmişin bilinmesi, bugünün daha iyi anlaşılmasını ve geleceğin de doğru planlanmasını sağlar. Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizden (s.a.v.), insanların mutlu bir hayat sürebilmeleri için toplumları uyarmasını ve geçmişten ders almaya çağırmasını istemiştir.

İnsan, Allah’ın (c.c.) kâinatı yaratırken belirlediği fiziksel, biyolojik ve toplumsal yasalan öğrenmeli, bu yasalara uymalıdır. Canlılara zarar vermeden doğadaki mükemmel düzeni korumalı, yaşadığı top­lumda var olan temel kurallara saygılı olmalıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir