Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Muhammed ve aile hayatı ölçme ve değerlendirme cevapları

Smartlook nedir nasıl kullanılır

Ana Sayfa / Sorularınız / Tren Rayları Kitap Özeti
Ödev Soruları

Tren Rayları Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Tren Rayları Kitap Özeti

Tren Rayları Özet

Tren Rayları Ana Fikri

Tren Rayları kitabının özeti

Adana’dan Mersin’e giden demiryolunun yanında olan bir köyün çocuklarının Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri kahramanlık anlatılıyor.

Köydeki birçok yetişkin erkek vatanı korumak için cepheye gider. Köyde kalan kadınlar ve çocuklar çaresizdir. Köye bir haber gelir. Düşmanın trenle hattını kullanarak ülkemize yayılacağı ve ülkemizi işgal edeceği duyulur. Bunun üzerine çocuklar tren raylarını sökmeye karar verirler. 15 çocuk tren raylarını söker. Köye gelen düşmanları taşıyan tren bu sayede ilerleyemez. Çocuklar büyük bir kahramanlık göstermişlerdir.

Tren Rayları Metninden küçük bir bölüm

(Küçük Duran ailesiyle birlikte Ada­na’dan Mersin ‘e giden demir yolunun ya­nında bir köyde yaşamaktaydı. Duran ‘ın en büyük eğlencesi köyün diğer çocuk­larıyla birlikte gittikleri ve neşeyle oynadık­ları tren raylarıydı. Duran’ın, ailesiyle ve ar­kadaşlarıyla beraber huzur ve mutlulukla dolu bir hayatı vardı.)

Şimdi onlar geride kaldı. Evde her şey birdenbire değişti. Biz değiştik, hem de mevsimler gibi. Günlerimiz kara kışa döndü. Ağabeyim eskisi gibi benimle ilgi­lenmez oldu. Annemle babam akşam na­mazı sonrası çıtırtıyla alazlanan ocağın başında, neşelerini kaçıran konuşmalara durdu.

“Rahatımız kaçtı hanım.” diyordu babam. “Çok kan akacağa benzer, çok. Şehirden aldığımız haberler pek iç açıcı değil. Köye geçenlerde gelen Çerçi Rem­zi anlattı. Büyük devletler, aralarında pay etmişler topraklarımızı. Fransızlar, Adana’ya sevkiyat yapacaklarmış, sonrasında yeni birlikler gelecekmiş.”

Evlerde içten içe yürekleri yalayıp geçen soğuk şüphe rüzgârları gün geldi, hakikat oldu.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir