Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Sorularınız

Trofik Seviye Nedir Kısaca

Bugünkü yazımızda “Trofik Seviye Nedir Kısaca” sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Trofik Seviye Nedir Kısaca

Besin zinciri (bkz., besin ağı) içinde konumlanmış olan belli bir canlının zincirdeki seviyesidir: Birbirini izleyen her seviyede, büyük miktarda enerji-verici besin maddesi kaybedilir. Örneğin bir inek, yediği otların yarısından fazlasını temel maddelerine kadar parçalayacaktır (enerji elde etmek için). Bu nedenle, ineğin yenilmesiyle orijinal enerji-verici materyalin yalnızca küçük bir bölümü elde edilebilir (ineğin kendisine yeni doku oluşturmak için kullandığı bölüm). Söz konusu enerji kaybı, daha yüksek besin seviyelerinde daha az sayıda hayvan bulunacağı anlamına gelir. Zira, seviye yükseldikçe yeterli enerji sağlamak için giderek daha fazla miktarda besin gerekir. Bu ilke, sayılar piramidi olarak adlandırılır:

Sizler için “Trofik Seviye Nedir Kısaca” konusunu incelemeye çalıştık. Yayınımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bize destek verebilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close