Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kendinizi Bilgi Çağına Hazırlamak İçin Ne Yapıyorsunuz

Flüt ney tulum saksafon davul bunlardan hangisi farklıdır ve niçin farklı olduğunu yazın

Ana Sayfa / Sorularınız / Türk Halkının Başlıca Sözlü Gelenek Ürünleri Nelerdir
Ödev Soruları

Türk Halkının Başlıca Sözlü Gelenek Ürünleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Türk Halkının Başlıca Sözlü Gelenek Ürünleri Nelerdir

Türk halkının edebiyatında sözlü edebiyatın doğuşu dine dayalıdır. Sözlü edebiyat ürünleri daha yazının bulunmadığı dönemlerde dinsel törenlerde doğmuş ve nesilden nesile aktarılmıştır.

Türk halkının başlıca sözlü gelenek ürünleri ise; mitler, efsaneler, türküler, destanlar, ağıtlar, bilmeceler, halk hikayeleri, fıkralar, atasözleri, deyimler, halk şiirleridir.

Faydalı Bilgi: Her “türkünün bir hikâyesi” vardır. Türküler halkın yaşamış olduğu duyguları dile getirdiği üretimleridir. Türküler birden bire sebepsiz yere yere ortaya çıkmazlar. Hepsinin kendilerine özel kendilerine has bir hikâyesi ve ortaya çıkış süreci ulunur. Her türkü biraz da insanların hikâyesini aktarır bizlere. Kiminin aşkından yok oluşunu kiminin yitirdiği kardeşini, kiminin ölmüş öküzünü, kiminin yüksek yüksek tepeli bir köye gelin gitmesini, kiminin ise yaşadığı yerin doğal güzelliklerini sunar bizlere. “Türkülerin hikâyesi”ni bilenler o türküyü daha farklı dinlemeye başlarlar. O türkü artık hikâyesi sayesinde bizlerin de hayatına dokunabilmektedir. Biz de sizler için ulaşabildiğimiz kadar “türkülerin hikâyesi”ni derledik. Sizler için bir başlık altında topladık. Umarım beğenirsiniz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir