Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Edebiyat / Yeni Türk Edebiyatı / Ütopya ve Ütopik Roman Hakkında Bilgi

Ütopya ve Ütopik Roman Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Ütopya ve Ütopik Roman Hakkında Bilgi 

Ütopik Roman Nedir

Ütopik Roman Örnekleri

Romanda Ütopya

Ütopik Roman Ne Demek

Edebiyatta ütopyanın temeli Thomas More’un asla gerçek olamayacak kadar mükemmel tasarlanmış bir sosyal yapıyı anlattığı aynı adlı eseri ile atılır.

Ütopyalar varolmayan, tasarlanmış ideal toplum ve devlet düzeninden bah­sederlerken aslında yazıldıkları çağın/toplumun sosyal, siyasi, ekonomik kültürel problemlerine/endişelerine çözüm önerileri getiriler.

Thomas More’un Ütopya adlı eserinden sonra öncelikle felsefi eserler üto­pik, oluşturulan yer ise ütopya olarak kategorize edilmiştir. More’un Ütopya’sı dışında bu başlık altında karşılaşılan felsefi eserlerden bazıları: Platon’un Dev­let’i, Farabi’nin el-Medinetü ’l-Fazıla’sı, Tommaso Campanella’nm Güneş Ül­ke’sı, Francis Bacon’ın Yeni Atlantis’ıdiv.

Felsefi eserlerden sonra ütopik düşünceden/anlayıştan yola çıkılarak meyda­na getirilen romanlar da ütopik roman olarak adlandırılmıştır. Türk edebiyatında ütopik unsurlar içeren/ütopik roman örneklerinden bazıları Hilmi Yavuz’un Taormina’sı, Alev Alatlı’nın Schröndinger ’in Kedisi 2. Kitap: Rüya, İlhan Mimaroğlu’nun Yokistan Tasarısı’dır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir