Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Uzay Baronları Kitap Özeti Christian Davenport

“Uzay Baronları” kitabını okuduktan sonra uzay yolculuğunun hayal olmadığının farkına varacaksınız. 

Uzay Baronları Christian Davenport Kitap Özeti

Uzay Baronları” 2019 yılında Turkuvaz Yayınlarından çıkan 318 sayfalık bir kitap. “Uzay Baronları” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Christian Davenport tarafından kaleme alınmış. “Uzay Baronları Özeti”ne baktığımızda ise servetlerini uzayın keşfi için harcamaya kararlı, gözlerini uzak diyarlara dikmiş hayalperestlerin hikâyesinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

“bütün ağırlığım kullanmıştı. Sallamayı denedi, Karısı MacKenzie aşağı inmesi için yalvarıyordu. O sırada geçen bir köpek gezdiricisi, bir sopayla roketi indirdi.

1999’da Bezos ve Stephenson, yazar ve NASA mühendisi Homer Hickam’ın hayatını anlatan Ekim Düşü filmini izlemeye sinemaya gittiler. Bezos ceketinin içine sakladığı fındık ezmesi sandviçlerini de gizlice içeri sokmuştu. Filmin ardından bir kafede otururken, hep bir uzay şirketi başlatmayı istediğini söyledi.

“Ben de ‘Niye bugün başlatmıyorsun?* dedim,** diye anlatıyor Stephenson,

Neden bugün değil? Neyi bekliyordu? Bütün hayatı boyunca uzayı merak etmişti ve şimdi bu konuda bir şeyler yapabilecek konumdaydı.

Hemen ardından olaylar başladı, diyor Stephenson.

İlk işe alman Stephensondu. O da Bezos’u başkalarıyla tanış­tırdı ve onları da aldılar. Stephenson’a göre onlar “garip uygula­malı fizik fikirlerini kolayca anlayıp değerlendirebilecek türde in­sanlardı. İşteki pozisyonları basit ve eşitti: çalışan, teknik ekip Stephenson çeşitli pozisyonlarda bulundu. Kendi internet sayfa­sında anlattığı şekilde “ethernet kablolarını takmak, bir disk öğü­tücü kullanmak ve roket parçalarını etkisizleştirmek (hidrojen pe­roksitle etkileşime girecek kalıntılar kalmadığından emin olmak) gibi sıradan işler yapmaktaydı.

Bezos, Seattle endüstriyel alanındaki Güney Nevada Sokağı 13 numaradaki binayı alıp burayı uzay işlerine adanmış bir düşünce merkezi haline getirdi. Stephenson yarı zamanlı olarak burada ça­lışıyor, sabahları kitap yazıp öğleden sonraları da şirkete geliyordu. Bezos grubu yakından takip ediyor, sıklıkla onlara danışıp ayda bir, cumartesi günü toplantı yapıyordu. İlk hedefleri kimyasal roket kul­lanmadan uzaya çıkmaktı. Kimyasal roket teknolojisi son kırk yılda pek bir gelişim gösterememişti. İlk üç sene “kimyasal roketlerin bi­linen bütün alternatiflerini inceledik ve daha önce düşünülmemiş bazı kimyasal roket alternatifleri geliştirdik, diye anlatıyor Bezos.

“Konsere… Yani beni götürmek istiyorlar… Kafam dağılsın diye.” o an annemin yüzünde ufak bir umut gördüm.

Christian Davenport’ un kaleme aldığı Uzay Baronları tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close