Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Üzüm üzüme baka baka kararır.” Yukarıdaki atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Üzüm üzüme baka baka kararır.” Yukarıdaki atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Üzüm üzüme baka baka kararır.” Yukarıdaki atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Doğru cevap:

İnsan hangi ortamda büyürse o ortamın davranış kalıplarını öğrenir. Hırsızların arasında büyüyen biri hırsız, ahlaklı insanların arasında büyüyen biri ise ahlaklı olur çoğu zaman. Bir insanın arkadaşı hırsız ve uyuşturucu kullanan biriyse, o kişi de ona uyarak onun gibi davranarak kötü biri olacaktır. Oysa iyi olan, okuyan, iyiliği düşünen arkadaşlara sahip kişi de iyi olacaktır.

Ekstra bilgi:

Ailede ve yaşanılan çevrede içki, sigara ve kumar gibi kötü alışkanlıklara sahip birileri varsa çocuklar ve gençler bu kişileri taklit etmekte veya bu kişilerden etkilenmektedirler. Gençler, bu özentinin sonucu olarak kötü alışkanlıklara başlayabilirler. Ayrıca aile bireylerinin birbirleriyle anlaşamamaları, geçimsizlik, sevgisizlik ve aile bağlarının zayıflığı, çocuklan aile içerisinde yalnızlığa iter ve mutsuz kılar. Mutsuz ortam­larda çocukların kötü alışkanlıklara başlamaları daha kolay olmaktadır. Çocuklar aile bireylerini örnek almakta ve onların yaptıklarını yapmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle aileler kötü alışkanlıklarından vaz­geçmelidirler.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir