Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Vücudumuzu Sert Bir Cisme Çarptığımızda Neden Morluk Oluşur
Ödev Soruları

Vücudumuzu Sert Bir Cisme Çarptığımızda Neden Morluk Oluşur

Sponsorlu Bağlantılar


Vücudumuzu Sert Bir Cisme Çarptığımızda Neden Morluk Oluşur

Küçüklüğümüzden beri pek çok kere düştüğümüz ya da herhangi bir yere çarparak canımızı yaktığımız olmuştur. Genellikle bu tip hafif yaralanmalarda cildimizde ilk oluşan hasar morarmadır. Çarptığınız yer ilk başta sadece acır, ancak daha sonra derimiz hafifçe renk değiştirmeye ve gittikçe koyulaşmaya başlar.

Bunun sebebi derimizin altındaki yumuşak dokularda bulunan kılcal damarlar ve küçük atardamarların çarpmanın etkisiyle çatlamasıdır.

Çatlayan damarlardan alyuvarlar, yani küçük kan hücreleri dokuya sızarlar. Dışarıdan görülen morarma aslında derinizin dokusunda toplanan bu alyuvarlardır. Ancak zaman geçtikçe cildimizdeki morluk yerini başka renklere bırakmaya başlar. İlk başta doku altında biriken kan dışarıdan kırmızıyla mor arasında değişen bir şişlik oluşturur. Birkaç gün sonra bu morluk yer yer siyahlıklar içeren mavimsi bir renge bürünür. 5-10 gün sonra çarpığımız yerde yeşil ve sarı renkler görmeye başlarız. Son olarak ise renkler kahverenginin tonlarına bürünerek yavaş yavaş kaybolur. Cildimiz eskisi gibi sağlıklı ve normal bir renge döner. Bu durum iyileşme sürecinin aşamalarıdır. Vücudumuzun bu bölgesindeki alyuvarlar her adımda biraz daha yıkıma uğramaktadır. Biz renklerdeki değişime bakarak iyileşme sürecini izleyebiliriz.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir