Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Vurgun Yemek Ne Demektir
Ödev Soruları

Vurgun Yemek Ne Demektir

Sponsorlu Bağlantılar


Vurgun Yemek Ne Demektir

Denizcilerin en büyük korkularından birinin vurgun yemek olduğu bilinir. Çünkü inci, mercan, sünger gibi deniz canlılarını deniz dibinden çıkararak geçimini sağlayanların oldukça derine dalmaları gerekir. Bu da vurgun tehlikesini artırır. Vurgunun sebebi deniz altındaki basınç farkıdır. Deniz seviyesinde hava basıncı 1 atmosferdir. İnsanın dolaşım ve solunum sistemi de bu basınç seviyesinde normal işlevini görecek bir yapıya sahiptir.

Suyun içinde ise derinlere inildikçe her 10 metrede basınç 1 atmosfer artar. Eğer 30 metre derine inilirse bu basınç 3 atmosfer olur ki, bu yüzeye göre üç kat fazla basınca maruz kalınması anlamına gelir. Böyle bir durumda eğer herhangi bir araç kullanılmıyorsa, akciğer kapasitesi normalin dörtte birine düşer, kan basıncı artar, vücut ısısı azalır, kalp atışları hızlanır ve bilinç bulanıklığı başlar. Bu nedenle mutlaka tüple dalınması tavsiye edilir.

Ancak tüple derinlere dalarken de çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu sefer derinlerdeki yüksek basınç kandaki azot gazının çözünürlülüğünü arttırır. Eğer dalgıç hızlı bir şekilde yukarı çıkmaya kalkarsa, azot gazı çok süratli bir şekilde buharlaşarak kanda hava kabarcıkları oluşmasına neden olur. Bu durum da kabarcıkların küçük damarları kayarak beyne ve kalbe giden kan akışını kesmesine sebep olur. Vurgun adı verilen bu olay dalan kişinin kısa sürede ölmesine ya da felç kalmasına sebep olabilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir