Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvanlara nasıl davranmalıyız?

Size göre hangi tür davranışlar zararlı alışkanlıklardandır?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Yaş kesen, baş keser.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Yaş kesen, baş keser.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Yaş kesen, baş keser.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Doğru cevap:

Çevre ve doğa bizim evimiz, yaşamamız için can kaynağıdır. Ancak her ne şekilde olursa olsun onu kirletenler, ona kıyanlar olduğu gibi onu koruyanlar onu yeniden yeşertmeye çalışanlar da vardır. Doğanın yeşermesi için fidanlar ekmeli, küçük ağaçları yeşermiş olanları korumalıyız. Oysa insanoğlu sırf para kazanmak için bazen olgunlaşmadan, yeni yeşermiş ağaçlara ve doğaya zarar verir. Oysa bu hareketi bir insanın canına kıymakla eşdeğerdir. Bu atasözü de bundan dolayı söylenmiştir.

Ekstra bilgi:

İnsanlar, doğadaki diğer canlılarla aynı ortamı paylaşırlar. Bu doğal ortam, Yüce Allah (c.c.) tarafından mükemmel bir düzen içerisinde yaratılmıştır. Bu sayede doğadaki denge devam etmektedir. İnsanın da bu dengeyi bozmaması gerekir. Ormanlar, denizler, nehirler, soluduğumuz hava, okuduğumuz okul, parklar, bah­çeler, sokaklar ve evlerimiz vb. unsurlar çevrenin birer parçasıdır.

Dinlerin hemen hepsinde çevreye ve doğal hayatın korunmasına önem verilmiştir. Ormanların yok edilmesi, suların kirletilmesi, hayvanların öldürülmesi bütün dinlerde yasaklanmıştır. İslam dini, çevreyi koruma konusuna büyük önem vermiştir. Kur’an-ı Kerim’de, evrendeki her şeyin bir denge ve düzen için­de olduğundan bahsedilmiş ve insanlardan bu nimetleri israf etmeden kullanmaları istenmiştir.

 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir