Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Yaş kesen, baş keser.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Yaş kesen, baş keser.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Yaş kesen, baş keser.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir? 

Doğru cevap:

Çevre ve doğa bizim evimiz, yaşamamız için can kaynağıdır. Ancak her ne şekilde olursa olsun onu kirletenler, ona kıyanlar olduğu gibi onu koruyanlar onu yeniden yeşertmeye çalışanlar da vardır. Doğanın yeşermesi için fidanlar ekmeli, küçük ağaçları yeşermiş olanları korumalıyız. Oysa insanoğlu sırf para kazanmak için bazen olgunlaşmadan, yeni yeşermiş ağaçlara ve doğaya zarar verir. Oysa bu hareketi bir insanın canına kıymakla eşdeğerdir. Bu atasözü de bundan dolayı söylenmiştir.

Ekstra bilgi:

Doğa, içinde yaşadığımız çevrenin başka bir adıdır. Doğa ve doğadaki her şey Allah (c.c.) tarafından yaratılmıştır. Çevremizde bulunan canlı ve cansız varlıklar doğanın bir parçasıdır. Ormanlar, akarsular, dağlar, hayvanlar, hava, su hepsi doğaya ait unsurlardır.

Mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak için insanın doğayla uyumlu olması gerekir. Doğayla uyumlu yaşamak ise Allah’ın (c.c.) onun için koymuş olduğu düzenin korunmasıyla mümkün olabilir. Bu da ancak doğayı sevmekle gerçekleşir.

Hayvanları sevmek, onları korumayı gerektirir. Bu da onların yaşadıkları çevreyi ve bu çevredeki besin kaynaklarını, su, hava ve toprağı korumakla olur. Hz. Muhammed (s.a.v.), hayvanları çok sever ve korurdu. Çocukluğunda koyun otla­tırken kuzulan kucağına alır, onları severdi. Yolculuk sırasında hayvanları yorulunca onları dinlendirir, onların aç ve susuz kal­mamalarına özen gösterirdi. Yük hayvanlarına fazla yük yükle­mediği gibi yükleyenleri de uyarırdı.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir