Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Sorularınız

Yaşam ve Yaşam Döngüleri Nedir Kısaca

Bugünkü yazımızda “Yaşam ve Yaşam Döngüleri Nedir Kısaca” sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Yaşam ve Yaşam Döngüleri Nedir Kısaca

Tüm canlılar yaşamın ortak temel karakterlerini sergiler Bunlar solunum, beslenme, büyüme, duyarlılık (uyartılma), hareket, boşaltım ve üremedir Bir bitki veya hayvanın yaşam döngüsü, oluşumundan T ölümüne dek birbirini izleyen tüm değişimlerdir (Bazı du umlanda, bu değişimler çok büyüktür – bkz., metamorfoz/başkalaşım, s. 49) Aşağıda, bitkileri ve hayvanları yaşam döngülerine göre sınıflandırmak veya belirli yaşam döngülerinin özelliklerini tanımlamak için kullanılan terimlerden bazıları bulunmaktadır.

Çok yıllık bitkiler: Uzun yıllar boyunca yaşayan bitkilerdir Otsu çok yıllık bitkiler, örneğin yüksükotu, her büyüme mevsiminde toprak üstü kısımlarının tamamını kaybeder ve bir sonraki mevsimin başında yeni sürgünleri büyür Odunsu çok yıllık bitkiler, örneğin ağaçlar; daimi köklerinden her yıl büyüyerek yeni dokular (sekonder doku) üretirler.

İki yıllık bitkiler: İki yıl yaşayan bitkilerdir örneğin havuç, İlk yılda büyür ve yiyecek depolar; ikinci yıl çiçek ve tohum ürettikten sonra ölürler.

Bir yıllık bitkiler: Bir yıl yaşayan bitkiler; örneğin lobelia. Bu süre içinde tohumdan büyürler çiçek ve tohum üretip ölürler.

Otsu bitkiler: Nakil çiçeği gibi, toprak üstünde sekonder doku oluşturmayan bitkileri tanımlayan bir terimdir: Bu bitkiler çalı ve ağaçlardan (odunsu çok yıllık bitkilerden) farklı olarak, ot yapısına sahiptirler.

Yaprak dökenler: At kestanesi gibi, her büyüme mevsimi sonunda yaprakları klorofillerini kaybederek yere dökülen çok yıllık bitkilerdir.

Yaprak dökmeyenler: Büyüme mevsimi sonunda yapraklarını dökmeyen ve hep yeşil kalan çok yıllık bitkileri tanımlayan bir terimdir; örneğin köknar gibi çam türleri.

Kısa ömürlü: Çok kısa bir süre yaşayan canlılardır: Kısa ömürlü bitkilere, yılın büyük bölümü (veya uzun yıllar boyunca) sıcak ve kurak olan yerlerde rastlanır Elverişli büyüme koşulları uzun sürmediğinden, çok kısa bir zaman içinde büyümek ve tohum üretmek zorundadırlar: Gerçek anlamda kısa ömürlü olan tek hayvan, mayıs sineğidir Erginlerinin ömrü birkaç dakika ile bir gün arasındadır.

Anadromlar: Denizlerde yaşayan ancak üremek için nehirlerin kaynağına doğru, akıntıya karşı yüzen balıkları tanımlayan bir terimdir: örneğin somon balığı. Bu bir göç biçimidir ve tersi katadromlardır (nehirden denize doğru gidenler.

Sizler için “Yaşam ve Yaşam Döngüleri Nedir Kısaca” konusunu incelemeye çalıştık. Yayınımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak bize destek verebilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close