Kitap Özetleri

Yedi Cinayetin Kısa Tarihçesi Kitap Özeti Marlon James

Edebiyat severler Marlon James‘ın yazmış olduğu Yedi Cinayetin Kısa Tarihçesi kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Marlon James Yedi Cinayetin Kısa Tarihçesi Kitap Özeti

Yedi Cinayetin Kısa Tarihçesi” 2019 yılında Pegasus Yayınlarından çıkan 728 sayfalık bir kitap. “Yedi Cinayetin Kısa Tarihçesi” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Marlon James tarafından kaleme alınmış. “Yedi Cinayetin Kısa Tarihçesi Özeti”ne baktığımızda ise Bob Marley’nin Gülümse Jamaika konserinde sahne almasından iki gün önce, 3 Aralık 1976’da, yedi silahlı adam şarkıcının evine bir saldırı düzenledi ve bu saldırıda Marley, karısı ve menajeri yaralandı. Resmî olarak tetikçilerle ve suikastla ilgili pek az açıklama yapılsa da Batı Kingston sokaklarında uzun süre olayla ilgili pek çok fısıltı ve dedikodu dolaştı. Yedi Cinayetin Kısa Tarihçesi’nde Marlon James iç yüzü hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayan bu yıkıcı vakayı tekrar canlandırırken otuz yıllık bir zaman çizelgesinde tetikçilerden, uyuşturucu satıcılarından, tek gecelik ilişkilerden, CIA ajanlarından ve hatta hayaletlerden oluşan, akıldan çıkmayacak karakterlerin öykülerini ustalıkla anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Gettoyu da gördüm ben, babamla gittim. Herkes kendi Jamaikasında yaşar ve eğer benimki orası olacaksa canım çıksın. Geçen hafta gece saat on bir ile sabahın üçü arasında bir zaman üç adam girmiş babamm evine. Annem her zaman her yerde işareder, alameder arar ve onun için geçen hafta gazetede silahlı adamların Yarı Yol Ağacı hattını geçtiklerini ve şehir merkezi dışındaki hedeflere yönelmeye başladıklarını yazması hiç de iyiye alamet değildi. Gece sokağa çıkma yasağı hâlâ sürüyordu ve şehir merkezinde yaşayan dürüst, namuslu insanlar bile belli bir saatten sonra evlerinden çıkmamalıydı, altıdan sonra mı, sekizden mi ne, yoksa kolaylıkla hedef olabilirlerdi. Geçen ay, bizden dört ev aşağıda oturan Bay Jacobs gece vardiyasından evine dönerken polis onu durdurup bir kamyonetin arkasına atmış ve Silah Mahkemesine götürüp içeri kapatmış. Eğer babam bir yargıç bulup da ona yasalara saygılı, dürüst vatandaşların bile içeri tıkılmasının düpedüz çılgınlık olduğunu anlatabilmeyi başaramasa hâlâ içeride ola­caktı. Her ne kadar gabardin kumaştan takım elbise giymiş bile olsa Bay Jacobs un ten renginin, polisin onun namuslu bir adam olduğunu varsayması için fazla koyuca renkte olduğundan her ikisi de hiç söz etmemişler. Sonra silahlı adamlar bizim eve de girmişler. Annemlerin nikâh yüzüğünü, annemin Hollanda’dan aldığı bütün bibloları, üç yüz dolar parayı, annemin bütün küpelerini ve babamın kol saatini almış­lar, üstelik annem onlara küpelerin beş para etmeyeceğini söylediği halde. Babama birkaç kere yumruk atmışlar, annem içlerinden birine annesinin, oğlunun günah işlemekte olduğunu bilip bilmediğini sor­duğunda da onu tokadamışlar. Anneme adamlardan herhangi birinin onun ırzına geçip geçmediğini de sordum ama o bana çalılarının vahşi orman gibi gürleşmiş olduğunu söyledi, ben de kendimi başka biriyle konuştuğuma inandırdım. Bütün gece karakolu aradıkları halde polis ancak ertesi sabah gelebildi, sabah dokuz buçukta, ben oraya vardıktan çok sonra (beni saat altıda aramışlardı) ve kırmızı bir kalemle sarı not defterine bir rapor yazdı. Cürüm faili yazabilmek için sözcükleri kendi kendine üç kere tekrar etmesi gerekti. İşin içinde saldırı silahı da var mıydı, diye sorduğunda ben kahkahayı koyuverdim, annem de özür dilememi istedi.

Bu ülke, bu Tann’nın cezası ada öldürecek hepimizi. Soygun gü­nünden beridir babam hiç konuşmuyor. Bir erkek sahip olduğu şeyleri…

Marlon James’ ın kaleme aldığı Yedi Cinayetin Kısa Tarihçesi tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close