Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Hayatınızda Sizi İçten Bir Sevgiyle Gülümseten Neler Vardır

Yılanların Zehri Neden Kendilerine Zarar Vermez

Ana Sayfa / Sorularınız / Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir
Ödev Soruları

Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir

Sponsorlu Bağlantılar


Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir

Günlerden Pazar ve siz son derece güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra güne başladınız… Gazetelerde sevdiğiniz bölümleri okudunuz, arkadaşlarınızla telefonda konuştunuz, biraz çalıştınız ve öğle saatlerinde ailece yemeğe oturdunuz… Yemeği bitirdikten bir süre sonra kendinizde hafif bir yorgunluk hissetmeye başlayabilirsiniz. Yataktan kalkalı birkaç saat olmasına ve son derece enerjik olmanıza rağmen uykunuz gelebilir. Gözkapaklarınızın ağırlaşması ya da gücünüzün azalması kendinize kızmanıza neden olmasın. Çünkü bunun bilimsel sebepleri var.

Bu konuda birkaç farklı görüş olmasına rağmen en temel olanların başında şu geliyor: Yemek yedikten sonra yediklerinizi sindirmeniz için vücudunuzdaki kanın büyük bir bölümü sindirim sisteminize yardım etmek için faaliyete geçiyor. Eğer gereğinden fazla yemişseniz, bu besinleri sindirmek için kanınızın büyük bir bölümü sindirim borunuzda yoğunlaşıyor ve diğer dokularınıza her zamankinden daha az kan gidiyor. Dolayısıyla beyne giden kan da azalıyor. Bilim adamları bu duruma “geçici iskemi” adı veriyorlar. Yemek yedikten sonra bedeninizde hissettiğiniz geçici yorgunluğun ana sebebi bu şekilde açıklanıyor.

Başka bir açıklamaya göre ise yediğiniz besinlerin içindeki bazı maddeler merkezi sinir sisteminizdeki belirli bölgelerin üzerinde etkili olabiliyor ve bu etki uyku hissi olarak kendisini gösteriyor. Özelikle protein içeriği yoğun olan besinler beyinde serotonin hormonuna dönüştürülüyor bu da mutluluk, sakinleşme ve gevşeme hissi oluşturuyor.

Şunu da hemencecik söyleyelim: Uyku ihtiyacı yemek miktarıyla orantılı. Çok yerseniz uykunuz da çok gelir. Hep dinamik kalmak istiyorsanız sofradan henüz iştahınız varken kalkın! Midenizi üçe bölün. Üçte bir yemek, üçte bir su, üçte bir hava!

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir