Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / YGS-LYS Çıkmış Sorular ve Cevapları / Çıkmış Türkçe Soruları ve Cevapları / Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Cümlenin Ögeleri Soruları ve Çözümleri

Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Cümlenin Ögeleri Soruları ve Çözümleri

Sponsorlu Bağlantılar


Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Cümlenin Ögeleri Soruları ve Çözümleri

Üniversite Sınavlarında Çıkmış Cümlenin Ögeleri Soruları ve Çözümleri

Sınavlarda Çıkmış Cümlenin Ögeleri Soruları ve Çözümleri

Çıkmış Cümlenin Ögeleri Soruları ve Çözümleri


2011 YGS

(I) Yatılı olarak okuduğum ortaokul yıllarında, yaz ta­tillerinde Kozlu’ya, ailemin yanına özlemle dönerdim. O yaşlarda evden yedi-sekiz ay uzakta kalmak ko­lay değildi. (III) Arkadaşlarımı, okulumu çok seviyor­dum, bugün de süren dostlukların temeli o yıllarda atılmıştı ama aile özlemi bir başka şeydi. (IV) Evimiz, denizin hemen kıyısındaki bir tepenin ya maçındaydı. (V) Dalga sesleri odamda sürekli yankılanırdı ve ben doya madiğim o denizi, dalgaları büyük bir hazla izler­dim. (VI) Hâlâ Kozlu’yu, o evi ve o dalga seslerini, öz­lemin içimi sızlatan acısıyla anımsarım.

1. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisin­de öğelerin dizilişi “zarf tümleci, nesne, zarf tümleci ve yüklem” biçimindedir?

  1. I.
  2. II
  3. III.
  4. V.
  5. VI.

Cevap E


2013 LYS

(I) Küçücük bir bahçem olsaydı duvar dibine pembeli, mavili ortancalar dikerdim. (II) Çünkü ortancalar gölgede büyümek ister. (III) Birde saksılar alırdım: küpe, sardunya, yılbaşı çiçekleri, kaktüsler yetiştirmek için. (IV) Sulak yerleri seven Japon şemsiyelerini de kuyunun veya fıskiyeli mermer havuzun yanına dikerdim. (V) İnsanda, evinin bahçesinde cennet oluşturma düşüncesi bazen bir tutku hâline geliyor.

2. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangilerinde nesne, sıfat tamlaması durumundadır?

  1. I. ve II.
  2. I. ve IV.
  3. II. ve V.
  4. III. ve IV.
  5. IV. ve V.

Cevap B


 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir