Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / YGS-LYS Çıkmış Sorular ve Cevapları / Çıkmış Türkçe Soruları ve Cevapları / Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Noktalama İşaretleri Soruları ve Çözümleri

Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Noktalama İşaretleri Soruları ve Çözümleri

Sponsorlu Bağlantılar


Ygs Lys Sınavlarında Çıkmış Noktalama İşaretleri Soruları ve Çözümleri

Üniversite Sınavlarında Çıkmış Noktalama İşaretleri Soruları ve Çözümleri

Sınavlarda Çıkmış Noktalama İşaretleri Soruları ve Çözümleri

Çıkmış Noktalama İşaretleri Soruları ve Çöz


2010 YGS

Tam yirmi beş yıl oldu. Her sabah erkenden gelir, (I) bu duvarın dibine serer kitapları. Geçenler bakarlar, inceleyip, (II) bırakırlar. Cağaloğlu’ndaki bu kitapçı, (III) yokuşu tırmananların görmeye alışık olduğu, (IV) vazgeçemediği bir parçası gibidir. Yalnız bir derdi vardır: Güvercinler. Onlar kitapçıdan daha eski sahibidirler bu duvarın, (V) vazgeçmezler yerlerinden.

1. Bu parçadaki numaralanmış virgüllerden (,) han­gisi yanlış kullanılmıştır?

A) l.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  B


2010 YGS

Televizyon programlarında sunucuların göz önünde bulundurması gereken kurallar vardır. (I) İşte bunlardan birkaçı: (II) Anladım, tamam, hıı, haaa, evet gibi sözlerle konuşmacının sözünü kesmeyiniz. (III) Çünkü sunucunun gereksiz yere söze karışması konuşmacının dikkatini dağıtabilir. Sunucunun soracağı soruların; (IV) konuşmacıyı konunun içine çekecek nitelikte olması gerekir. Görüşmeyi, za­manın kalmadığını belirterek bitirmek, geçerliğini yitirmiş bir önlemdir artık(V)

2. Bu parçadaki numaralanmış noktalama işaretle­rinden hangisi yerinde kullanılmamıştır?

A) l.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  D


2010 LYS

Giderek sevgisizleşen çevremize, duyguların “fast food” mutfağından çıkışına bakıyorum ( ) Her konuda acelemiz var. Öylesine acelemiz var ki yaşamaya za­man kalmıyor. Gülüşlerimiz de beklentilerimiz de bir örnek ( ) İnsan olmaya ( ) ‘Her şey bir insanı sev­mekle başlar ( )” sözünü anımsamaya ayıracak bir saniyemiz bile yok. Ya da Gülten Akın’ın dediği gibi “Ah kimselerin vakti yok, durup ince şeyleri anlama­ya ( )

3. Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?

 1. (…) (.) (;) (,) (.)
 2. (.) (…) (,) (,) (!)
 3. (.) (…) (:) (,) (…)
 4. (.) (.) (,) (.) (!)
 5. (…) (.) (;) (.) (.)

Cevap  D


2011 YGS

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Medet Köyünde ya­şayan “sırsız seramik” ustasını bu sanatın meraklıları tanır. Usta, (I) derme çatma köy evinde yumurta kabuğu inceliğinde seramikler üretir, bunların üzerine de­senler çizer sonra (II) Bu desenlerin büyüleyiciliği nereden geliyor? (III) Besbelli tarihten süzülmüş türlü hayatlardan (IV)Ya yolu Tavas’a düşürüp görmeliyiz onları ya da Türkiye’nin çeşitli müzelerini dolaşıp raf­lara daha dikkati bakmalıyız. (V)

4. Bu parçadaki numaralanmış noktalama işaretlerinden hangisi yanlış kullanılmıştır?

A) l.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap B


2011 YGS

Eğer o şiirler, o romanlar, o öyküler, o tiyatro yapıtları olmasaydı, söylemek bile fazla, duygularımız daha az bilinecek, bilgilerimiz daha az olacaktı. Çünkü ede­biyat, daha iyi duymamızı, daha iyi düşürmemizi sağ­lar. Daha doğru, daha insanca yaşamamıza yardımcı olur.

5. Bu parçada, virgülün işlevleriyle ilgili olarak aşa­ğıda verilenlerden hangisine uygun bir örnek yoktur?

 1. Özel olarak vurgulanması gereken bir öğeyi be­lirtme
 2. Ara sözleri ayırma
 3. Art arda sıralanan eş görevli sözcük kümelerini ayırma
 4. Tırnak içinde verilmeyen aktarma cümlelerini be­lirtme
 5. Sıralı cümleleri birhirinden ayırma

Cevap  D


2011 LYS

Şairin de bir kişiliği vardır; (I) tutum ve davran ışları, seçimleri, toplumsal yaşamda karşı durdukları yazdıkla­rına yansıyacaktır. Şiir yalnızca kurgudan, düşsel olandan ibaret değildir çünkü. (II) Şöyle ya da böyle, az ya da çok, (III) yazdıkları, şairin hayatından, yaşadıklarından izler taşıyacaktır. Böylece, şairin öteki şairlerle ilişkisi de bir anlam kazanacak, yazdıklarına sızabile­cektir. Birbirlerine şiir adamalar, (IV) şair arkadaşını üstelik de adıyla konu etmeler al ışılagelen şeylerden­dir. Bir şairin öteki şairler tarafından ne kadar sevil­diğini anlamak için ona adanan şiir sayısına da, (V) dolaylı dolaysız göndermelere de bakılabilir.

6. Bu parçadaki numaralanmış noktalama işaretlerin­den hangisi yanlış kullanılmıştır?

A) l.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  E


2012 YGS

Necip Fazı! ( ) şair oluşunun öyküsünü şöyle anlatıyor: “Şairliğim on iki yaşımda başladı. Annem hastanedeydi. Ziyaretine gitmiştim. Beyaz yatak örtüsünde, siyah kap­lı, küçük ve eski bir defter ( ) Bitişikte yatan veremli has­ta kızın şiirleri varmış defterde. Bunu söyleyen annem, bir an gözlerimin içini tarayarak ‘Senin, şair olmanı ne kadar isterdim!’ dedi. Annemin dileği bana, içimde bes­leyip de on iki yaşıma kadar farkında olmadığım bir şey gibi göründü. Gözlerim hastane odasının penceresin­de ( ) savrulan kar ve uluyan rüzgâra karşı uzun uzun düşünerek içimden şöyle bir karara vardım ( ) ‘Şair ola­cağım, hem de büyük bir şair ( )’ Ve oldum ”

7. Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sıra­sıyla getirilmelidir?

 1. (;) (.) (;) (:) (.)
 2. (,) (.) (;) (;) (.)
 3. (,) (…) (,) (:) (!)
 4. (.) (…) (;) (,) (.)
 5. (;) (…) (;) (:) (!)

Cevap  C


2013 YGS

Fast-fooda karşı hâlâ direnen, (I) her zaman sevilerek yenen yiyeceklerden biridir balık ekmek. Denizin kirlenmediği, (II) balığın bol ve ucuz olduğu, (III) Boğaz’ dan çıkan palamutların kasaları doldurduğu eski zamanlarda balık ekmek satıcıları, (IV) yalnızca kıyıya yanaştırılmış sandallarda değil, mahalle meydanlarında(V) futbol maçlarının olduğu günlerde stadyumların kapılarında da görülürdü.

8. Bu parçadaki numaralanmış virgüllerden (,) hangisi, diğerlerinden farklı bir görevde kullanılmıştır?

A) l.    B) II.    C) III.    D) IV.    E) V.

Cevap  D


2013 LYS

Göreve yeni başlayan Uğur: Mehmet, Engin ve Hatice gibi üniversite mezunuydu.

Aşağıdailerin hangisinde noktalı virgül (;) bu cümledeki işleviyle kullanılmıştır?

 1. Aylar geçti, yıllar geçli; çocuklar büyüdü, insanlar değişti.
 2. Genç şairimiz; özgün, samimi ve doğal bir üslupla yazdığı şiirlerinden oluşan ilk kitabını yayımladı.
 3. Bugün gelecek misafirleri 11, 2 ve 3. katla ki odalara; yarın gelecek misafirleri 4, 5 ve 6. kattaki odalara yerleştirelim.
 4. izlediğim filmler, tiyatrolar, gösteriler; okuduğum romanlar, hikâyeler, denemeler bende bir iz bırakır.
 5. Geçen hafta şirket yetkilileriyle uzun uzun görüştük, tartıştık; bu hafta onlarla sözleşme, ödeme, nakliye gibi işlemleri gerçekleştireceğiz.

Cevap  B

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

 1. cokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk zorrrrrrr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir