Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Yılanların Zehri Neden Kendilerine Zarar Vermez
Ödev Soruları

Yılanların Zehri Neden Kendilerine Zarar Vermez

Sponsorlu Bağlantılar


Yılanların Zehri Neden Kendilerine Zarar Vermez

Zehirli bir maddenin insana etki edebilmesi için öncelikle vücut sıvılarına karışması ve doku tarafından emilebilmesi gerekir. Zehrin ilgili organa ulaşması bu yolla gerçekleşir. Daha sonra zehir hücrenin içine girer metabolizmaya karışır ve vücut bu yabancı maddeyi tanıyarak bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Zehirli bir yılan insanı ısırdığında da akıttığı zehir öncelikle kan damarlarına geçerek kana karışır. Kan yoluyla kan üretici organlara ulaşır. Ulaştığı dokulardan hücre içine sızar. Vücut zehri tanımadığı için alarm verir ve bağışıklık sistemi antikor üretir. Bu arada kan hücreleri zarar görür ve yok olmaya başlar. Bağışıklık sistemi vücudu bu zehirden koruyabilmek için akyuvar sayısını arttırır ve dolayısıyla zehirlenen kişinin ateşi yükselir, cildinde morluklar ortaya çıkar.

Ancak tüm bu olaylar esnasında zehri taşıyan ve insana akıtan yılan hayatta kalmayı başarır. Çünkü zehirli hayvanlarda bu zehirler belirli keselerin ya da bezlerin içinde saklanır. Saklandıkları yerden hayvanın dişine, iğnesine ya da dikenine uzun kanallarla taşınarak doğrudan dışarıya verilir. Böylece zehri taşıyan hayvan hiç etkilenmeden avını öldürmeyi başarır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir