Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Yorgun Savaşçı Kitap Özeti

Yorgun Savaşçı Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Yorgun Savaşçı Kitap Özeti

Kemal Tahir’in romanı (1965)

• İlk altı eserinde Türk köylüsü ve köy gerçekleri üzerinde duran Kemal Tahir, daha sonra Kurtuluş Savaşı’mızın hazırlık dönemini inceleyen romanlara geçmiş; Esir Şehrin İnsanları (1956) ve Esir Şehrin Mahpusu (1962) romanları bu yönelişin ilk iki temsilcisi olmuştu.

Yorgun Savaşçı

Yorgun Savaşçı, bir bocalama dönemini ele alır; Mondros Mütarekesi peşinden İstanbul’un işgaliyle Anadolu’da başsız, lidersiz milli kuvvetlerin birleşip Kurtuluş Savaşı’nı başlatmalarına kadarki zamanı kapsar. 1908 Meşrutiyeti ile Mütareke Devri (1918-1922) arasındaki olaylardan, Balkan ve Birinci Dünya Savaşlarının türlü bozgunlarından acılı, yorgun savaşçıların toparlanıp örgütlenmesinin tarihi gözüyle bakabileceğimiz romanın olayları İttihatçılar’dan “Cehennem Yüzbaşı Cemil” ekseninde toplanır.

İşgal altındaki İstanbul’da yüzbaşı Cemil’in, teyze kızı Neriman’la aşkına, evlenmesine paralel başlayan hareketli olaylar, bunalımdan kurtulmak isteyen yorgun savaşçıların Anadolu’ya geçmeleriyle gelişir; Ankara Hükümeti’ne, Mustafa Kemal saflarına katılmalarıyla güçlenir, bilinçlenir ve Kurtuluş Savaşı’nı kesinlikle müjdeleyen milli bir güven duygusu içinde sonar erer.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir