Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Yürümek Kitap Özeti

Yürümek Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Yürümek Kitap Özeti

Sevgi Sabuncu’nun romanı (1970)

• Roman, aslında, cinsel hazlar dışında da mutluluk arayan Elâ’nın serüvenidir. Elâ, “terbiyeli aile kızı” öğütleri içinde, birtakım kör inançlarla yetiştirilmişti. Çocukluğunda, evlilik-doktorluk oyunlarının tiksinti veren deneylerinden öteye gitmeyen seks bilgisi, üniversitede daha da artmış değildir. Sonunda, gösterişli bir düğünle, neden evlendiğini pek bilmeden evlenir, çocuğu olur. Evlilikte de mutluluk bulamamıştır. Onun gözünde, sevmediği, ama adına koca dedikleri bir adamla yatmakla, bir başkasının koynuna girmek arasında hiçbir fark yoktur. Kocasından ayrılır, kendisi gibi “bir aile çocuğu” olarak yetişmiş Mehmet’le evlenir.

Yürümek RomanıMehmet bir mühendisin oğludur; çocukluğundan beri bütün ürküntülerine rağmen bir genelev saplantısı içinde büyümüş, delikanlılık çağında geneleve gitmişse de, erkekliğini deneyemeden yüzgeri dönmüş, ama bir komşu kadının koynunda, çocukluğunun çeşitli aşağılık komplekslerinden kurtulduğuna inanmıştır. Bir raslantı sonunda Elâ ile evlenir. Yalnız ten istekleri üzerine kurulu bu birlik, Elâ’nın yalnızlığını artırmaktan başka işe yaramaz. Mutluluk peşinde Imroz Adası’na giderler, ama orada karşılarına “yasak bölge” çıkar ve geri dönerler. Aslında bu yasak bölge, dış dünya ili elişkisiz, bencil bir evlilik hayatı sürmek isteyen Mehmet’in kısır mutluluk duygusudur. Oysa Elâ, dış dünyadan soyutlanmış, büyük küçük haksızlıklara sırt çeviren bir mutluluk olmayacağını anlamıştır.

• TRT 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında başarı ödülü kazanan, bir ara müstehcen görülecek toplatılmış olan roman üzerine, yazarın daha önceki kitaplarını da içeren geniş bir yorum ve değerlendirme, tanıtmasının bir kısmını aldığımız Vedat Günyol’un Çalakalem (1977) kitabındadır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir