Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Z-Bir Kuşağı Anlamak Kitap Özeti Evrim Kuran

Edebiyat severler Evrim Kuran‘nın yazmış olduğu Z-Bir Kuşağı Anlamak kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Evrim Kuran Z-Bir Kuşağı Anlamak Kitap Özeti

Z-Bir Kuşağı Anlamak” 2019 yılında Mundi Yayınlarından çıkan 128 sayfalık bir kitap. “Z-Bir Kuşağı Anlamak” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Evrim Kuran tarafından kaleme alınmış. “Z-Bir Kuşağı Anlamak Özeti”ne baktığımızda ise Bebeklikten çocukluğa ve oradan yetişkinliğe geçişteki yolculuk şekil verir iyi insan olma tercihinin Z Kuşağının anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

… dile getiren bu yaklaşım bana Malcolm Gladweltin Outliers (Çizginin Dışındakiler) kitabmdaki şu bölümü hatırlattı:

Ormandaki en uzun meşe sadece en sert palamuttan yetiş­tiği için en uzun meşe olmamıştır. Diğer ağaçlar onun aldı­ğı güneş ışığını engellemediği, çevresindeki toprak derin ve zengin olduğu, fidanken hiçbir tavşan onun kabuğunu kemirmediği ve hiçbir oduncu onu vakti gelmeden kesme­diği için de en uzun meşe o olmuştur.

Aynı kitapta Gladwell, sosyolog Robert Merton’ın “Matta İnci­lindeki bir bab’a dayandırarak tanımladığı “Matta Etkisi”nden söz eder. Bab’da “Çünkü kimde varsa ona daha çok verilecek bolluğa ka­vuşturulacak. Ama kimde yoksa elindeki de alınacak,”2 denmektedir.

Başarı sadece bir bireyin ya da kuşağın tek kişilik çabası değil­dir; bir avantajlar birikimidir, hele de fırsat eşitliği olmayan ülkeler­de. Bu avantajlar birikiminin bir kuşak üzerinde nasıl etkilere sahip olabileceğine dair pek çok gerçek yaşamöyküsünü Gladwell’in kita­bında okuyabilirsiniz.

Peki ne oluyor da, üst kuşaklar tüm birikimleri, deneyimleri ve yaşamda derinleşmelerine karşın, genç nesillerle ilgili zaman zaman bu denli üsttenci olabiliyorlar. Bilgi ve deneyimin insanın en büyük laneti olduğunu düşünüyorum. Yaşımız ilerledikçe ve deneyimimiz katlandıkça, inançlarımız da katılaşabiliyorlar; etrafımızda bilgi ve deneyim tuğlalarından oluşan kalın duvarlar örebiliyoruz. Ve du­varların ardından yeniyi görmekte ve duymakta zorlanıyoruz.

Bilginin lanetini anlatan harika bir deney, 1990 yılında Stanford Üniversitesi’nde Psikoloji yüksek lisans öğrencisi Elizabeth Newton tarafından yapılıyor/ Newton deneyde katılımcılara çok basit bir oyun oynatıyor. Katılımcılar iki takıma ayrılıyor: “Tempo tutanlar”

Evrim Kuran’ nın kaleme aldığı Z-Bir Kuşağı Anlamak tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!