Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Size göre hangi tür davranışlar zararlı alışkanlıklardandır?

Başkalarına zarar vermek niçin kötü bir davranıştır?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Zararın neresinden dönülürse kârdır.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Zararın neresinden dönülürse kârdır.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Zararın neresinden dönülürse kârdır.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Doğru cevap:

İnsanlar hem günlük hayatlarında hem de ticari hayatlarında bazen büyük yanlışlar yapabilirler. Önemli olan bu yanlışlardan büyük bir olgunlukla ders çıkararak ısrarla aynı hatayı yapmaktan vazgeçmektir. Bu da insanın kendini eleştirmesi hata yaptığını kabullenmesiyle olur. Günlük hayatta da bu böyledir. Birini kırdığımızda ondan özür dileyebilmeliyiz.

Ekstra bilgi:

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yasamın en başta gelen şartı zararlı alışkanlıklardan kaçınmaktır. Dinin amacı da insanların sağlıklı ve mutlu yasamalarını sağlamaktır. Bütün dinler zararlı alışkanlıklardan kaçınmayı öğütlemektedir. Zararlı alışkanlıklar, kişinin beden ve ruh sağlığını bozduğu gibi diğer insanlarla ilişkilerini de olumsuz etkiler. Böylece kişiye maddi ve manevi zararlar verir. Örneğin; içki, kumar ve uyuştu­rucu kullanmak zararlı alışkanlıklardandır. Bunların hem bireysel hem de toplumsal pek çok zararı vardır. Dinlerin hepsi insanların sahip olduğu imkânları iyi amaçlarla kullanmalarını istemektedir. İslam dini, zararlı alışkanlıklardan kaçınmaya büyük önem ver­miştir. Kur’an-ı Kerim’de, “…Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans oyunları birer şeytan işi pisliktir, bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.”47 buyrulmakta ve insanların zararlı alış­kanlıklardan kaçınmaları öğütlenmektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir