Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Paylaşma ve yardımlaşmanın aile ve toplum hayatındaki önemi hakkında araştırma yapınız

Zekâtın nelerden verilebileceğini ilmihâl kitaplarından öğreniniz

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Zekât” ve “sadaka” sözcüklerinin anlamını araştırınız
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Zekât” ve “sadaka” sözcüklerinin anlamını araştırınız

Sponsorlu Bağlantılar


“Zekât” ve “sadaka” sözcüklerinin anlamını araştırınız.

Doğru cevap:

Zekât sözlükte; artma, çoğalma, arıtma, bereket ve övme anlamlarına gelir. Terim  olarak zekât ise: Dinen zengin sayılan Müslümanların Belli mal türlerinin belirli bir bölümünü, Allah Teâlâ’nın belirlediği bir kısım müslümanlara vermesidir.

Sadaka: İnsanların hiçbir karşılık beklemeden sadece Allah rıza için ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi yardımlarda bulunmasıdır.

Ekstra bilgi:

Paylaşma ve yardımlaşma; cimrilik, bencillik, açgözlülük, kıskançlık gibi olumsuz davranışlara engel olur. Bu da ancak başkalarıyla bir arada bulunarak, maddi ve manevi imkânlarımızı diğer insan­larla paylaşarak gerçekleşir.

Paylaşma ve yardımlaşmanın toplumsal dayanışma, barış ve kalkınmaya katkıları oldukça fazladır. Bir toplumda paylaşma ne kadar iyi ve dengeli olursa toplumsal barış da o kadar iyi sağlanmış olur. Maddi durumu iyi olanlar, fakirlere ve kimsesizlere el uzata­rak onların sıkıntılarının giderilmesine yardım ederlerse zengin ile fakir arasında güçlü bir bağ kurulmuş olur.

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir