Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Güncel Konular / Zihni açmak için ne yapılmalı, beyin nasıl canlandırılır?

Zihni açmak için ne yapılmalı, beyin nasıl canlandırılır?

Sponsorlu Bağlantılar


Zihni açmak için ne yapılmalı, beyin nasıl canlandırılır?

Ben okuyorum ama algılayamıyorum, derslerim istediğim seviyede gitmiyor, akşam ezberlediklerimi sabah unutuyorum diyorsanız beyninizle akalı olarak bazı şeyleri yapmıyor veya yanlış yapıyorsunuz demektir.

Küçük detaylara biraz daha özen göstererek hem derslerinizde başarılı olabilir hem de beyninizi daha fazla çalıştırabilirsiniz. Okul öncesi veya okul sonrasında yapacağınız bazı aktiviteler beyninizin gelişimine daha fazla katkı sağlayacaktır.

Şunları yapın;

Beynin daha aktif olması için yöntemler

1-Kitap okumak beyni güçlendirir

Bu size sıkıcı gelebilir, zaman ayıramıyor olabilirsiniz ancak beyin gelişimi için okunan kitaplar en iyi yöntemlerden biridir. Alıştığınızda okumak size daha büyük kefi verir, okudukça zihniniz daha fazla açılır. Bir bütün kitap bitirmek zorunda değilsiniz bir gazete, bir dergi veya sabahları bir haber okumak bile beyni zenginleştirir. Zihin sağlığı için çok önemlidir. Aksi durumda beyin monotonlaşır. Alışkanlık haline geldiğinde zihnin dinlenmesinin yanında sakinleşmeniz için en iyi yöntem arasına girer.

2-Egzersiz yapmak beyne salgılama yaptırır

Egzersiz aynı zamanda vücut sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle sabahları işe veya okula gitmeden önce yapılan egzersizler salgıların artmasına ve beyin gücünün toparlanmasında çok etkilidir. Egzersiz yaparken beyne kan ve oksijen gönderimini sağlamlaştırırsınız. Hafızam güçlü değil diyorsanız en iyi doğal yöntemler sabahları uygulayacağınız egzersizlerdir.

3-Düşünmek zihni açar

Özellikle depreyonda olduğunuz veya bunalımda olduğunuz dönemlerde konsantrasyon kaybı yaşarsınız.Meditasyon yapmaya başladığınızda zihninizin güçlendiğini ve daha kolay hatırladığınızı farkedeceksiniz.

4-Müzik dinlemek beyni dinlendirir

Benim şimdi hiç işim yok oturup müzik mi dinleyeceğim.. Maalesef özellikle Mozart ve Beethoven müzikleri beyne üretim kabiliyeti kazandırıyor. Klasik müzik dinlemeye başladığınızda uzun vadede düşünme gücü ve soyut düşünme ve yorum yapabilme kabiliyeti veriyor. Güne pop, arabesk yerine klasik müzikle başlayın.

5-Oyun oynamak zekayı arttırır

İnternet’e girip çocuk oyunları, araba yarışı subway surf 2 indir diyerek bilgisayardan oyna demiyoruz. Bu oyunlar size zaman harcatmaktan başka gelişim sağlamaz. Bunun yerine sudoku, satranç, dama gibi beyni geliştirecek, beyin gücünü arttıracak, zeka seviyesini sağlamlaştıracak strateji oyunlarından bahsediyoruz. Günlük 3-5 dakika ayırarak beynin belki farkında olmadığınız çalışmayan alanlarını çalıştırmaya başlayacaksınız.

6-Uykusuz kalmak beyni öldürür

Her şey iyi güzelde uyku olmadan beyin çalışmazki. Dolar, dinlemez ve bilgi yükleyemez. Uykusuzluk beyni aşırı yük bindirir ve konstrasyon kaybı yaşarsınız. Aklınızda şu her zaman olsun; uykusuzluk, alkollü araç kullanmaktan daha tehlikelidir. Çünkü uykusuz beyin konsantrasyonunu kaybeder, hızlı aksiyon alamaz, düşünemez, algı kapasitesini yitirir. Aklımda tutamıyorum, düşünemiyorum, algılayamıyorum gibi benzer sorunlar yaşıyorsanız bu sorumluluk uykusuzluktadır.

Ne işinizde ne de okulunuzda, derslerinizde başarılı olabilirsiniz. Uyku uyuma düzeni ve yeterince saat uyumak şarttır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir