Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

İskender Pala Karun ve Anarşist Kitap Özeti

Büşra Küçük Bir İki Üç Sen Kitap Özeti

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Zülfü Livaneli Huzursuzluk Kitap Özeti
Huzursuzluk Kitap Özeti

Zülfü Livaneli Huzursuzluk Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Zülfü Livaneli Huzursuzluk Kitap Özeti

Huzursuzluk” 2017 yılında Doğan Kitap’tan çıkan 160 sayfalık bir roman. “Huzursuzluk” romanın yazarı ise Zülfü Livaneli. Türkiye’nin en önemli ve çok yönlü sanatçılarından biri olan Zülfü Livaneli “Huzursuzluk” kitabında Mardinli Hüseyin ile IŞİD ezinçliğini kat eb kat yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının öyküsünü anlatıyor. Kitap İstanbul’da hayatını idame ettiren İbrahim’in çocukluk arkadaşı olan Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu şehir Mardin’e gitmesiyle başlar. İbrahim çocukluk arkadaşı Hüseyin’in Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş yaşamını araştırmaya koyulur. Kitap ise bundan sonra Zülfü Livaneli’nin mükemmel üslubuyla devam eder.

Zülfü Livaneli Huzursuzluk kitabından küçük bir bölüm. 

….Galiba Mardin’e geldiğim andan itibaren öteki ben, önceki ben uç veriyor. Dizlerimizde geçmek üzere olan yaraların üstündeki kahverengi kabuğu kal­dırıp altındaki pembe cılk eti ortaya çıkarmanın acılı zevki, hamamda annelerimizin gözümüze sabun kaçı­rıp başımıza hamam tasını vura vura döktüğü kaynar sular, keseleme işlemi adı altında derimizi yüzerken en çok acıyan yanlarımız, yani koltuk altı ile bel arasın­daki bölge, çocukların yaklaşmaması gereken, kırmızı pembe çizgili peştamalla kapatılmış bölmelerden gelen (o zamanlar kadınların hamamotu kullanarak temiz­lendiğini bilmiyorduk) ağır koku, hamamın kubbesin­deki yuvarlak deliklerden süzülen durağan ışık sütun­ları, onların içinde ağır ağır dans eden zerrecikler; kısa­cası zihinden önce bedenin hatırladığı çocukluk ülkesi, ağır ağır yükselen bir su gibi kaplayıveriyor içimi.

Hüseyin’in büyümüş halini gözümün önüne getir­mekte zorlanıyorum. Sanki Mardin’de o çelimsiz çocuğu vurmuşlar, Amerika’da o mahzun bakışlı, ufak tefek ar­kadaşımı bıçaklayarak öldürmüşler gibi geliyor.

Oysa önce gazeteye gelen, sonra da ailesinden aldı­ğım albümdeki resimlerden bana bakan genç adam, ço­cukluğun silinmeyen izi olan bakışları dışında bambaş­ka biri. Yuvarlak tel gözlük takmış seyrek saçlı, ince yüzlü, ip dudaklı, her halinden çekingenliği belli olan bir genç adam. Akılda kalacak hiçbir özelliği yok. An­nesi (o zamanlar Adviye Hanım Teyze dediğimiz, bize o dönemde de yaşlı gelen ama şimdi beli bükülmüş, yüzü­ne derin çizgiler oturmuş Doğu kadını) bu eski albümü elime verirken, geri getirmeyi sakın unutma, diyor çün­kü oğlumdan kalan tek şey bu.

O kızın resmi de var mı burada, diye soruyorum…

Zülfü Livaneli Huzursuzluk kitabının arka kapak bilgisi. 

Zülfü Livaneli’nin kaleme aldığı “Huzursuzluk” tavsiye ettiğimiz kitaplardandır. 

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir