Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı

“10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları Berkay Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı

Çevrenizdeki atmosfer kirliliğine neden olabilecek etmenleri inceleyerek aşağıdaki tabloyu doldurunuz. Hazırladığınız tabloyu sınıfta sunarak arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

Hava Kirliliği Nedenleri

Hava kirliliği nasıl oluşur sorusunun katkısız yanıtları ile başlayalım ki aklımıza ilk zaten bunlar geliyor otomatik olarak;

➜ Kalitesiz yakıt kullanımı
➜ Egzoz gazları
➜ Soba ya da kalorifer gibi ısıtıcıların, uygun koşullarda yakılmaması
➜ Olumsuz hava koşulları
➜ Doğaya zararlı kozmetik kullanımı
➜ Sanayi tesislerinin yanlış konumlanması nedeniyle ortaya çıkan hava kirliliği
➜ Trafikten kaynaklanan hava kirliliği

Hava Kirliliğinin Çözüm Yolları

➜ Hava kirliliğini önlemek için neler yapılması gerektiğini, dahası birey olarak nasıl hareket etmemiz gerektiğini birkaç maddeye sığdırmak zor şüphesiz. Ancak sanırız ihtiyacımız olan ilk şey çevre bilinci.

➜ Bilinçli bireyler yetiştirmek ile başlayalım işe. Kendi çevre bilincimiz oturduktan sonra bunları çocuklarımıza da aşılayarak önemli bir kazanç sağlarız. Çevre bilinci ile yetişen çocuklar, bir zincir gibi güzellik halkaları ekler ekolojik dengeye… Çevre bilinci, dünyamızın “güzel bir gelecek” inşası için dayanıklı bir tuğla görevi görecektir.

➜ Soğuk… Çok soğuk, biliyoruz. Ancak evleri ısıtmak için kullandığımız ısıtıcılardan sebep, hava kirliliği alıp başını gidebiliyor. Örneğin kömürle mi ısınıyorsunuz? Kullandığınız kömürlerin düşük kalorili olmasına dikkat ederek başlayabilirsiniz işe.

➜ Sobalı bir evde yaşıyorsanız evlerinizde düzenli baca temizliği yaptırınız. Bu yalnızca doğaya değil kendinize de bir yatırım. Sağlıktan daha önemli ne sayabiliriz ki bu hayatta?

➜ Özel araç kullanımını azaltın demeyeceğiz; özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için ulaşım ciddi bir sorun, farkındayız. Tabi imkânınız varsa elbette özel araç kullanımını aza indirin. Ancak eğer özel aracım olmasan dışarı çıkamam diyorsanız belki bu şekilde kotarabiliriz; mesela aracınızdan çıkan egzoz gazı içinde filtre kullansanız? O bile kardır.

➜ Gelişen sanayi ile ivme kazanıyoruz evet. Ancak aynı ivmeyi hava kirliliği konusunda da yapsak hiç fena olmayacak. Örneğin, sanayi yerleşimlerini mümkün olduğunca yerleşim yerlerinden uzağa yaparak başlayabiliriz işe.

➜ Yeşil alanlar, nefes alan alanlar… Hava kirliliği ile mücadele etmede en önemli silahımız yeşil alanlarımız. Bunları arttırmak için elimizden geleni yapabiliriz. Fidan ekelim, ağaçları kesmeyelim, yeşil alanların çoğalması için elimizden geleni yapalım.

➜ Çatı yalıtımlarına, apartman bacası temizliğine ekstra özen gösterin. Isınma sorununun önüne geçebilmek için bina yalıtımları yaptırılması da bir seçenek örneğin.

➜ Kalorifer bakımlarınızı düzenli olarak yaptırın. Bu bakımlar hem kaloriferinizin havasını alacak ve daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır hem de hava kirliliği konusunda yaşanacak olası sorunların da önüne geçmenizi sağlayacaktır.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Berkay Yayıncılık Sayfa 176 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!