Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 48 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 50 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Seda BİKRİÇ tarafından 226 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru: Mayoz bölünme özel bir bölünme çeşididir. Üreme hücreleri, mayoz bölünme ve farklılaşma süreci sonucunda oluşur. Vücudumuzdaki her hücre mayoz geçirebilir mi? Mayoz bireyin yaşamının devamlılığı için zorunlu mudur?

 • Cevap: Mayoz bölünme kalıtsal çeşitliliği arttıran bir bölünmedir. Eğer bu vücut hücreleri mayoz bölünme geçirseydi her yaralandığında yeni oluşan hücreler farklı olurdu ve dolayısıyla ortaya bazı problemler çıkabilirdi. Bu yüzden mayoz bölünme sadece kalıtsal çeşitliliğin önemli olduğu eşey hücreleri olan yumurta ve sperm hücrelerinde görülür. Bunlar dışındaki vücut hücreleri mitoz bölüme geçirir.

  Verilen sorunun cevabı: HAYIR
  Vücudumuzdaki her hücre mayoz bölünme geçirmez. Açıklayıcı olması bakımından mayoz bölünmeyi hatırlayalım.

  Mayoz bölünme sadece eşeyli üreyen canlılarda üreme ana hücrelerinin (2n) yani gametlerinin oluşmasını sağlayan bölünmedir.

  Mayoz bireyin yaşamının devamlılığı için zorunlu mudur?

  Mayoz, gamet oluşumunu sağlar; ki bu da diploid germ hücrelerinden haploid eşey hücrelerinin  yani cinsel üreme için gerekli olan hücrelerin oluşumu  demektir. Mayoz bölünme ile eşey hücreleri yani sperm ve yumurta hücreleri oluşur. Yani; Mayoz bireyin yaşamının devamlılığı için zorunludur. Böylelikle yavru hücreler büyüyerek yeni bireyler meydana getirebilir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir