Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Seda BİKRİÇ tarafından 226 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

A. Aşağıda mayozda gerçekleşen durumlar verilmiştir. Bunlardan hangileri, bitki ve hayvan hücrelerinde ortak olarak görülür? Cümle başındaki çemberlere “” işareti koyarak belirtiniz.

  • Cevap: I ve IV

I. Homolog kromozomlar birbirinden ayrılarak hücrenin karşı kutuplarına çekilir. (X)

II. Ara bölme ile sitoplazma ikiye bölünür. ()

III. Sentrozom bölünerek hücrenin karşı kutuplarına çekilir ve iğ ipliklerini oluşturur. ()

IV. Çekirdek zarı erir ve çekirdekçikler kaybolur. (X)

B. Mayoz bölünme sırasında aşağıdaki grafiklerde gösterilen durumlardan hangileri görülür? Grafiklerin altındaki çemberlere “✓” işareti koyarak belirtiniz.

  • Cevap:  

C. Aşağıdaki şemada eşeyli üreme genel olarak gösterilmiştir. Şekilde verilen bireylerin ve hücrelerin kromozom sayılarını altlarındaki kutucuklara haplo- it (n) ve diploit (2n) olarak yazınız.

  • Cevap:  C. 1 – 2n 2 – 2n 3 – 2n 4 – 2n 5 – n 6 – n 7 – 2n
1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
5
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir