Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Tuncay TUNÇ, Necati BAĞCI tarafından 282 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. Yanda bir barajın şematik gösterimi verilmiştir. Sizce barajlar neden aşağıya doğru kalınlaşacak şekilde inşa edilirler.

  • Cevap: Çünkü derinlik artıkça basınç artar. Basınç kuvvetinin şiddeti de artan basınca bağlı olarak büyür. Derinlikle artan basınç kuvvetine karşı koyabilmek için baraj duvarları tabana doğru kalınlaştırılarak inşa edilir.

2. Su, deniz seviyesinde mi yoksa yüksek bir dağın tepesinde mi daha çabuk kaynar? Sebebiyle birlikte açıklayınız.

  • Cevap: Dağın tepesinde daha çabuk kaynar. Çünkü yukarılara çıkıldıkça basınç azalır. Basınç azalırsa kaynama noktası düşer.

3. Bir cıvalı barometreyi deniz seviyesinden daha yukarılara çıkarırsak barometredeki değişir?

  • Cevap: Yukarılara çıkıldıkça basınç azalacağı için cıva seviyesi düşecektir.

4. Torricelli deneyinde neden su yerine cıva kullanmıştır?

  • Cevap: Su kullanılsaydı çok uzun bir boruya (10 m’den fazla) ihtiyaç olurdu. Çünkü cıvanın öz kütlesi suyun öz kütlesinin 13,6 katıdır.

5. Yanda fotoğrafı görülen teneke varil hava basıncındaki değişiklik yüzünden büzülmüştür. Hava basıncı varil içinde mi yoksa dışında mı daha büyüktür? Neden?

  • Cevap: Varilin görseldeki gibi ezilmesi için varilin dışındaki basıncın içindeki basınçtan daha büyük olması gerekir.
0
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir