Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Tuncay TUNÇ, Necati BAĞCI tarafından 282 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. Arkadaşınız, atmosferin bir file uyguladığı kaldırma kuvvetinin küçük bir uçan balona etki eden kaldırma kuvvetinden daha büyük olduğunu söylüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Neden balon uçarken fil uçmamaktadır?

  • Cevap: Çünkü balonun ağırlığı kaldırma kuvvetine kıyasla küçüktür. Bu nedenle balon uçmaktadır. Hâlbuki file etkiyen kaldırma kuvveti filin ağırlığından daha küçüktür. Bu nedenle fil kaldırma kuvvetinin etkisiyle uçmaz.

2. Bir araba birkaç kilometre sürüldükten sonra bir arabanın lastiklerindeki basınç neden biraz daha yüksektir?

  • Cevap: Çünkü araba belli mesafe gittiğinde tekerleklerdeki ısı miktarı artmıştır. Isınan moleküllerin hacmi artar ve tekerleklerin daha yüksek basınçlı olmasını sağlar.

3. Yandaki şekilde gösterilen su cenderesinde büyük piston küçük pistonun yaklaşık 50 katı büyük bir alana sahiptir. Güçlü adam büyük pistonu küçük piston üzerine kuvvet uygulayarak küçük piston üzerindeki 10 kg’lık bir yükü kaldırmak istiyor. Başarılı olacağını düşünüyor musunuz?

  • Cevap: Adam 500 kg’lık bir kütleyi kaldıracak büyüklükte bir kuvvet uygulamalıdır. Dolayısıyla adamın başarılı olacağı düşünülemez.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir