Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

“10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Elektrik devrelerinde neden bakır teller tercih edilir? Bakır tel yerine demir tel kullanılsaydı ne olurdu?

  • Cevap: Elektrik ileten kablolar genelde bakır metalinden yapılır. Bakır çok iyi bir iletkendir. Direnci düşüktür. Altın daha iyi bir iletkendir ama dünyada çok az bulunduğundan ve çok pahalı olduğundan, cep telefonu gibi bazı hassas noktalar da kullanılıyor olsa da, genelde dünyada daha bol bulunan bakır metalinden yapılır.

Bir sıvının elektrik enerjisini iletmesi için hangi özellikte olması gerekir?

  • Cevap:  Elektrik yüklerinin içinden geçebilmesine müsaade edecek olan sıvılardan yani elektrolit denen sıvılardan geçer elektrik. Bu sıvılar iyon adı verilen pozitif ve negatif atom grupları sayesinde elektriği iletirler. Bu atom grupları ne kadar çok olursa elektrik iletkenliği o kadar artar. Elektriği ileten maddelere iletken maddeler denmektedir. Elektriği iletmeyen maddelere ise yalıtkan maddeler denir
    Yalıtkan Sıvılar: Alkol, Şekerli Su, Yağlar, Saf Su, Benzin
    İletken Sıvılar: Çay, Sabunlu Su, uzlu Su, Çeşme Suyu

Ampulün içindeki filaman, uzun ve ince spiral şekilde yapılmıştır. Bunun sebebi nedir?

  • Cevap: Ampulün ışık verebilmesi için filamanın direncinin fazla olması istenmektedir. Bir iletkenin direncinin nelere bağlı olduğunu hatırlayalım. İletkenin boyu ile doğru orantılıdır, yani tel ne kadar uzun olursa direnç o kadar fazla olur. İletkenin kalınlığı ile ters orantılıdır, yani tel ne kadar ince olursa o kadar fazla dirence sahip olur. Ampul içindeki teli ince ve uzun yaparak yüksek bir direnç değerine sahip olmasını sağlıyoruz. Böylece yüksek dirence sahip tel akım geçince çok fazla ısınıyor ve ışık yaymaya başlıyor. Telin kıvrık olmasının sebebi ise ampulün içine sığmasına olanak sağlamak içindir. Böylece ince uzun telimizi ampule sığdırırız ve yüksek dirence sahip olduğu içinde ampulümüz çalışır.

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Berkay Yayıncılık Sayfa 14 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!