Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Tuncay TUNÇ, Necati BAĞCI tarafından 282 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

SoruElektrik devrelerinde neden bakır teller tercih edilir? Bakır tel yerine demir tel kullanılsaydı ne olurdu?

  • Cevap: Elektrik ileten kablolar genelde bakır metalinden yapılır. Bakır çok iyi bir iletkendir. Direnci düşüktür. Altın daha iyi bir iletkendir ama dünyada çok az bulunduğundan ve çok pahalı olduğundan, cep telefonu gibi bazı hassas noktalar da kullanılıyor olsa da, genelde dünyada daha bol bulunan bakır metalinden yapılır.

Bir sıvının elektrik enerjisini iletmesi için hangi özellikte olması gerekir?

  • Cevap:  Elektrik yüklerinin içinden geçebilmesine müsade edecek olan sıvılardan yani elektrolit denen sıvılardan geçer elektirk. Bu sıvılar iyon adı verilen pozitif ve negatif atom grupları sayesinde elektriği iletirler. Bu atom grupları ne kadar çok olursa elektrik iletkenliği o kadar artar. Elektiriği ileten maddelere iletken maddeler denmektedir. Elektiriği iletmeyen maddelere ise yalıtkan maddeler denir
    Yalıtkan Sıvılar: Alkol, Şekerli Su, Yağlar, Saf Su, Benzin
    İletken Sıvılar: Çay, Sabunlu Su, uzlu Su, Çeşme Suyu

Ampulün içindeki filaman, uzun ve ince spiral şekilde yapılmıştır. Bunun sebebi nedir?

  • Cevap:  Ampülun ışık verebilmesi için filamanın direncinin fazla olması istenmektedir. Bir iletkenin direncinin nelere bağlı olduğunu hatırlayalım. İletkenin boyu ile doğru orantılıdır, yani tel ne kadar uzun olursa direnç o kadar fazla olur. İletkenin kalınlığı ile ters orantılıdır, yani tel ne kadar ince olursa o kadar fazla dirence sahip olur. Ampul içindeki teli ince ve uzun yaparak yüksek bir direnç değerine sahip olmasını sağlıyoruz. Böylece yüksek dirence sahip tel akım geçince çok fazla ısınıyor ve ışık yaymaya başlıyor. Telin kıvrık olmasının sebebi ise ampülun içine sığmasına olanak sağlamak içindir. Böylece ince uzun telimizi ampüle sığdırırız ve yüksek dirence sahip olduğu içinde ampülümüz çalışır..
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir