Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Tuncay TUNÇ, Necati BAĞCI tarafından 282 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

Çok yüksek gürültülü alanlarda çalışan kişilerin işitme duyusunun korunması için geleneksel yöntemler, çoğunlukla gürültüyü engelleme veya azaltma çabalarından oluşmaktadır. Oldukça yeni bir teknoloji ile ortam gürültüsünü engellemeyen, gürültüyü algılayan ve onu ürettiği sesle yok eden elektronik bir cihaz kullanılır. Daha fazla sesle kulağa gelen ses seviyesi nasıl azaltabilir? Tartışınız.

  • Cevap:

Ses şiddeti, ses yüksekliği, rezonans, tını, yankı, ince ses, kalın ses kavramlarından ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

  • Cevap:

A) Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

1. İki diyapazon aynı genlikli titreşim yapmaktadır. Ancak birinin frekansı diğerinden iki kat daha fazladır. Hangi diyapazonun ürettiği sesin düzeyi daha yüksek olur?

  • Cevap:

2. Ezgi derin bir vadide bağırdığında, kendi sesinin ardından oluşan yankıyı duymaktadır. Aynı olay Ay’daki benzer bir vadide oluşur mu? Neden?

  • Cevap:

3. Bir ses dalgası havadan suya geçtiğinde, frekansı veya dalga boyu değişir mi? Açıklayınız.

  • Cevap:

4. Ses, titreşim, sesin yayılması, sesin şiddeti, boşluk, maddesel ortam, ses kirliliği, ses yalıtımı, gürültü, iletişim kavram ve sözcüklerini kullanarak “ses” ile ilgili bir metin yazınız.

  • Cevap:

B) Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplayınız.
1. Aşağıdaki ifadelerden hangisi, bir ses dalgasının havadan suya geçtiğinde ne olacağını açıklar?
A) Ses dalgasının hızı artar. B) Periyodu artar.
C) Ses dalgasının hızı azalır. D) Ses dalgasının frekansı artar.
E) Ses dalgasının dalga boyu azalır.

  • Cevap:

2. Denizdeki iki botun mürettebatı birbiriyle doğrudan konuşarak iletişim kurar. Ancak aralarındaki mesafe denizdeki botlarla aynı olan iki uzay aracının mürettebatı, birbiriyle iletişim kurmak için mikrofon ve alıcıdan oluşan bir tür radyo kullanır. Bunun sebebini aşağıdakilerden hangisi açıklar?
A) Uzayda hava akımının olmaması B) Uzay aracının kapılarının kapalı olması
C) Uzay aracının sesten hızlı hareket etmesi D) Uzay aracının içinde yeterli havanın olmaması
E) Uzayda sesi iletecek havanın olmaması

  • Cevap:

3.Ses dalgalarının özelliklerinin incelenmesinde osiloskop denilen bir cihaz kullanılır. Bunun için ses dalgaları bir mikrofon aracılığıyla elektrik akımına dönüştürülerek osiloskop ekranında görülebilir hâle getirilir. Yandaki şekilde iki osiloskop ekranında görülen dalgalar, A ve B seslerinin aynı zaman aralığındaki durumunu göstermektedir. Buna göre A sesinin B sesinden farkını aşağıdakilerden hangisi açıklar?

A) A sesinin yayılma hızı daha yüksektir. B) A sesinin frekansı daha yüksektir.
C) A sesinin genliği daha büyüktür. D) A sesinin dalga boyu daha büyüktür.
E) A sesinin enerjisi daha fazladır.

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir