Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Tuncay TUNÇ, Necati BAĞCI tarafından 282 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. iyi elektrik iletkeni olan bir madde aynı zamanda iyi bir ısı iletkenidir. Bu durumun nedenini açıklayınız.

 • Cevap: Elektriği iyi ileten maddeler genel olarak metallerdir. Isı en iyi katı maddelerde yayılır, metaller ise ısıyı çok iyi iletebilir.

2. Bir iletken telin direncini artıracak üç yol söyleyiniz.

 • Cevap:  Bir iletkenin direnci, iletkenin uzunluğuna, iletkenin cinsine ve kesit alanına bağlıdır (iletkenin inceliğine, kalınlığına).
 • I. Bir iletken telin direnci, telin uzunluğu ile doğru orantılıdır. Telin uzunluğu arttıkça, direnci artar. Bunu, içi çakıl dolu su borusu modeli ile açıklayabiliriz. İçi çakıl dolu su borusunun uzunluğu arttıkça, suyun akış hızının azaldığı görülür.
  II. Bir iletken telin direnci, telin kesit alanı (kalınlığı) ile ters orantılıdır. Telin kesit alanı (kalınlığı) arttıkça, direnci azalır. Kesit alanı S ile gösterilir. Iletken telin kalınlığı arttıkça, direnç azalır, devrede dolanan akım artar.
  III. Bir iletkenin direnci, iletkenin cinsine bağlıdır. Bütün iletkenlerin aynı uzunluk ve kalınlıktaki parçalarının direnci farklı farklıdır. Iletken bir maddenin, birim uzunluğunda ve birim kesitindeki parçasının direncine, öz direnç adı verilir. Her iletkenin öz direnci farklıdır.

3. Bir telin uzunluğunu ve kalınlığını tek başına değiştirmek o telin direncini nasıl etkiler?

 • Cevap:  İletkenin boyu: İletkenin boyu uzadığı müddetçe enerjinin alacağı yol uzadığından dolayı daha çok dirence maruz kalır. Yani iletken boyu arttıkça enerjiye uygulanan dirençte artar.

  İletkenin kalınlığı: Bir iletkenin kesit alanı ne kadar artarsa direnç o kadar az olur. Bunun nedeni ise 2S kalınlıkta bir iletken bağlandığında iki kutup arası seyreden elektronlar daha az dirençle karşılaşır bu yüzden ampul parlaklığı daha fazla olur. Fakat aynı ampul S kalınlıkta  bir iletken ile bağlansa idi elektronlar daha fazla direnç ile karşılaşır ve buda ampulün daha az ışık vermesine neden olur.

4. Aynı sıcaklıktaki A ve B olarak adlandırılan iki bakır telin uzunluğu aynıdır. Bununla birlikte, A telinin elektrik direnci, B telinin direncinin iki katı kadar büyüktür. A ve B tellerindeki bu direnç farklılığının nasıl oluştuğunu açıklayınız.

 • Cevap: A teli ince olduğu için elektrik direnci fazla olur.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir