Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı

“10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı

Işık; hava, su veya cam gibi saydam ortamların birinden diğerine geçerken neden doğrultu değiştirir, bu sırada ışığın hangi özellikleri değişir?

  • Cevap:

Görselde, havadan suya giren ışık, suda bir dizi yansımayla adeta suyun akış yolunu takip ediyor. Bu olaya günlük hayattan örnekler verebilir misiniz? Bu olayın teknolojik uygulamaları nelerdir?

  • Cevap:

Kesitleri şekillerdeki gibi olan mercekler ışığı nasıl kırar? Kesitleri farklı olan bu mercekler, nerelerde ve hangi amaçlar için kullanılır?

  • Cevap: Kırılma olayı; ışığın saydam bir ortamdan farklı bir saydam ortama geçerken doğrultu değiştirmesidir. Aynı ortamda ışık kırılmaz. Kırılma olayının olabilmesi için:

➜ Saydam ortam olmalıdır
➜ Saydam ortamın yoğunlukları farklı olmalıdır.

Kırılma olayının asıl nedeni ışık farklı saydam ortamlara geçerken hızının değişmesidir. Işığın saydam ortamlardaki hızı, ortamın yoğunluğu ile ters orantılıdır. Ortam ne kadar yoğunsa hız yavaştır. Aklımızda kolay kalması açısından ortamın yoğunluğu ile hızı şöyle açıklayabiliriz. Mesela sırtımızda yük taşıdığımızı düşünelim. Yükümüz ne kadar artarsa hızımız o kadar yavaşlar. Bu örnekte yük yoğunluğu temsil etmektedir.

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Berkay Yayıncılık Sayfa 220 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!