Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 240 Cevabı

“10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 240 Cevabı” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 240 Cevabı

Işık prizmasının özellikleri nelerdir? Işık prizması üzerine ulaşan ışık nasıl davranır?

  • Cevap: Birbirine paralel olmayan üçgen kesitli saydam ortamlara ışık prizması denir. Işık prizmasının özellikleri şu şekildedir; renkler ışık prizması üzerinde oluşur. Beyaz ışığın ışık prizması üzerine düşürülmesi sonucu ışık spektrumu oluşur. Bu ışık spektrumundan renkler kırmızıdan mor renge doğru ilerler. Işık prizmaları saydam maddelerden yapılırlar. Işığın kırılma kanunlarına uygun kırılmaya uğrarlar.

Işık prizmalar günlük hayatta bir çok alanda kullanılırlar. Özellikle göz kusurlarından olan şaşılığın derecesinin ölçümünde ışık prizmalarından faydalanılır. Periskoplarda, bisikletlere takılan kedi gözünde, dürbünlerde, reflektörlerde de yine prizmalardan faydalanılır. Reflektörlerin içinde küçük ışık prizmaları vardır ve ışık bu prizmalardan geçip göze gelir. Arabalar yol kenarındaki reflektörlerin yanından geçince reflektörden ışık yansır.  Bazı teleskoplarda yine ışık prizması kullanırlar. Prizmalı teleskoplar astronomi alanında kullanılarak en doğru görüntüyü vermektedir. Motorlu araçların arka lambalarında da ışık prizmaları vardır. Optik laboratuvarlarında yine prizmalardan faydalanılır.

Varlıklar ve ışıklar; gözleri, beyni ve duyguları uyaran binlerce renk tonunda görünür. Renk, bilimsel açıdan ne demektir? Varlıkların renkli görünmesi onları oluşturan maddenin mi yoksa ışığın mı bir özelliğidir?

  • Cevap: Renk göz ile yakalanan bir ışık tesiridir. Işığın eşya üzerine çarpmasıyla, yansıyan ışınlardan gözümüzde meydana gelen duyumların her birine “renk” denir. Renk anlamı; ışık, göz ve beyinle idrak edilir. Bu sebeple renk anlamı üç sistemde ele alınmalıdır.

Lambaların değişik renklerde ışık yaymasının sebebi nedir? Beyaz ışık altında kırmızı görünen bir cisim yeşil ışık altında neden siyah görünür?

  • Cevap:

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Berkay Yayıncılık Sayfa 240 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!