Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Tuncay TUNÇ, Necati BAĞCI tarafından 282 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. Dirençlerin paralel bağlı olduğu devreye paralel bir direnç daha eklenirse eş değer direnç nasıl değişir?

 • Cevap:  Dirençlerin devreye bağlanmasında iki ana şekil bulunmaktadır. Dirençler devreye paralel veya seri şekilde bağlanabilir. Eşdeğer direnç, dirençler dolayısı ile ana kolda oluşan direnç değerine verilen isimdir.

  – Dirençler seri bağlandığında oluşan eşdeğer direnç,

  Reş = r1 + r2 + .. + rn

  – Dirençler paralel bağlandığında eşdeğer direnç,

  1 / Reş = 1 / r1 + 1 / r2 + … 1 / rn

  şeklinde hesaplanır.

  Bu doğrultuda dirençler paralel bağlı olduğu devrelerde devreye paralel bir direnç daha eklenirse devrenin eşdeğer direnç değeri azalacaktır. 

2. Evlerdeki elektrik tesisatı neden paralel şekilde yapılır?

 • Cevap: Elektrik devrelerinin bağlanması için paralel ve seri olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Ev tesisatlarında, araçlarda vs. birden fazla direnç bulunan tesisat türlerinde genel olarak kullanılan tesisat türü paralel bağlama şeklidir.

  Paralel bağlama türünün seri bağlamaya göre önemli bir avantajı bulunmaktadır. Paralel bağlanan devrelerde devre elemanlarından biri zarar görse, iş görmez hale gelse de devrede bulunan diğer elemanlardan akım geçmeye devam etmektedir.Bu sayede evde bulunan elemanlardan biri iş görmez hale gelse de diğerleri kullanılabilir halde olacaktır. Seri bağlanan devrelerde ise bu şekilde kullanım mümkün değildir.

3. İki lamba farklı dirençlere sahiptir.
a. Bu lambalar paralel bağlanırsa, hangisi daha parlaktır (daha fazla güç tüketir)?

 • Cevap: Lambalar paralel şekilde bağlandığında büyük dirençten küçük akım, küçük dirençten ise fazla akım geçecektir. Bu doğrultuda küçük dirence sahip lamba daha parlak, yüksek dirence sahip lamba daha zayıf ışık verir. Aynı şekilde güç tüketimi de sıralanır.

b. Bu lambalar seri bağlanırsa hangi lamba daha parlak yanar?

 • Cevap: iki lambanın seri bağlanma durumunda her iki lambadan da eşit miktarda akım geçecektir. Lambada bir anakol bulunduğundan akımın bölünme şansı bulunmaz. Bunun yanı sıra direnci büyük olan lamba daha çok ışık verecek ve daha fazla güç tüketecektir

4. Bir evin elektrik tesisatını korumak için kullanılan 15 A’lik sigortanın 30 A’lik bir sigortayla değiştirilmesi neden tehlikelidir?

 • Cevap:  Sigorta, bir elektrik devresinde devreden geçen akım üzerine yangın çıkmasını önleyen sisteme verilen isimdir. Bir evin elektrik tesisatını korumak adına 15 Amper akım için uyarlanmış bir sigorta kullanılırken bu sigorta yerine 30 Amper akımlık bir sigorta kullanılması tehlike teşkil etmektedir.

  15 Amperlik bir sigorta kullanıldığında devreden 15 Amper üzeri akım geçirildiğinde sigorta atarak elektrik sistemini korumaya almaktadır. Bu sigorta 30 Amperlik bir sigorta ile değiştirilirse devreden 30 Amper ve üzeri akım geçtiğinde sigorta atacaktır. Bu durum yangın vs. sonuçların meydana gelmesine neden olabilecektir.

5.Yandaki şekilde görülen devredeki 1. ampermetre 0,20 A’i göstermektedir.

 • Cevap:

a. 2. ampermetre hangi değeri gösterir? 

 • Cevap:

b. 3. ampermetre hangi değeri gösterir?

 • Cevap:

6.İki direncin paralel bağlı olduğu bir devrede dirençlerden sırasıyla 3,45 A ve 1,00 A’lik akımlar geçmektedir. Buna göre ana koldaki akım nedir?

 • Cevap:  Devrede bulunan dirençlerin paralel şekilde bağlı olduğu ifade edilmiştir. Devrede bulunan üreteçten çıkacak olan iletken kablo ana koldan dirençlere doğru gelecek, iki kola ayrılarak iki direnç noktasına da uğrayacak ve yeniden tek bir ana kola düşerek üreteç noktasına dönüş yapacaktır. Bu doğrultuda ana kolda bulunan akım ikiye ayrılacak daha sonra tekrar ana kola dönecektir. Bu açıdan iki dirençten geçen akım miktarının toplamı bize ana koldaki akımı verecektir.

  3.45 A + 1.00 A = 4.45 A ana koldan geçen akım miktarı olacaktır.

1
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
3
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir