Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Berkay Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Tuncay TUNÇ, Necati BAĞCI tarafından 282 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru1. Taşın altındaki buzların erime süresi ile üstünde taş olmayan buzların erime süresi farklı mı? Farklı ise bunun sebebi nedir?

  • Cevap:  Deniz seviyesinde, 1 atm basınç altında ve 0 °C’ta eriyen buz, basıncın artırılmasıyla sıfırın altındaki bir sıcaklıkta erir. Yaptığınız etkinlikte bazı buzların üzerine taş koyarak onlara etki eden basıncı artırdınız. Böylece taşın altındaki buzların daha önce eridiğini gözlemlediniz.

    Bunun sebebi, basıncın büyük olduğu yerlerde buzun daha düşük sıcaklıklarda erimesidir. Benzer şekilde yüksek dağların zirvesindeki karların yaz mevsiminde erimemesinin veya geç erimesinin nedenlerinden birisi de açık hava basıncının yükseklere çıkıldıkça azalmasıdır.

2. Düdüklü tencerede yemeğin daha erken pişmesi ile bu etkinlikte elde edilen çıkarımların bir ilişkisi var mıdır?

  • Cevap:  Düdüklü tencereler genelde pişirme süresini azaltmak için kullanılır. Düdüklü tencerelerin temel çalışma prensibi basıncı artırmalarına dayanır.

    Düdüklü tencereyi kapattığımız zaman tencereden hava çıkışını engellemiş oluruz. Ocağı açtığımızda tencere içindeki sıvı ısınır ve su buharı çıkmaya başlar. Su buharı çıktıkça hava basıncı artar. Hava basıncının artması demek sıvıların kaynama noktasının da artması demektir. Böylece normalde 100 derecede kaynayan su daha yüksek sıcaklıklara varabilir. Bu da yemeğin daha yüksek sıcaklıkta yani daha kısa sürede pişmesini sağlar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir