Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı 

Din, birey ve toplum için neden önemlidir?

  • Cevap: İslam dini insanlar arasındaki yeri ve önemi büyüktür. Dinimizde bir insanın nasıl yaşaması gerektiği nasıl ibadet etmesi gerektiği, nelerden uzak durması gerektiği, neleri yemesi gerektiği kısacası bütün yaşantısını nasıl Allah’ın yolunda doğru bir şekilde yaşaması gerektiği bizlere hadi ve ayetlerle bildirilmiştir. İşte bu nedenle dinimiz bizim hayatımızda sürekli olarak yeri ve önemin büyük olduğunu anlamaktayız.

Sizce, Atatürk’ün dini vazgeçilmez görmesinin sebepleri nelerdir? Sınıfça değerlendiriniz.

  • Cevap:  Atatürk, toplumlar için dinin ne kadar önemli olduğunu, onsuz bir milletin var olamayacağını çok iyi biliyordu. Bununla birlikte yanlış inançların, boş ve batıl inanışların insanlara büyük ölçüde zarar verdiğini görüyor, ilerlemek ve çağdaşlaşmak için bunlardan kurtulmak gerektiğini düşünüyordu. Örneğin o şöyle demiştir:”Her fert din ve diyanetini, imanını öğrenmek için bir yere muhtaçtır. Orası mekteptir. Fakat nasıl ki her hususta yüksek mektep ve ihtisas sahipleri yetiştirmek lazımsa, dinimizin hakikatini tetkik, tetebbu ilmi ve fenni kudretine sahip olacak güzide ve hakiki ulema yetiştirecek yüksek müesseselere sahip olmalıyız. ” (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, 1959, c. 2, s. 86; Atatürk’ün Düşünce Yapısı, G.Tüfekçi, s. 117)

    Atatürk’ün dinle ilgili çalışmalarını ve devrimlerini iki yönde incelemek gerekir:
    Birincisi toplum için yararlı gördüğü konularda dinin desteğini almaktır. Kurtuluş Savaşı boyunca M. Kemal Atatürk bu destekten çokça yararlanmıştır. Atatürk aynı nedenle Diyanet İşleri Başkanlığını kurdurmuş, böylece din işlerini organize bir hale getirerek kontrol altına almıştır. Aynı şekilde Kurankerim’i Türkçe’ye çevirtmiş, açıklamasını yaptırmıştır. Bu alanda Atatürk’ün yaptırdığı bir başka önemli çalışma, Peygamberimizin sözlerinin yer aldığı bir hadis kitabını Türkçe’ye açıklamalı olarak çevirtmek olmuştur.

    İkincisi ise: Toplum için zararlı gördüğü dini inanış ve kurumlarla mücadele etmektir. Atatürk bu alanda başarı elde etmek için öncelikle direnç noktalarını ortadan kaldırdı. Önce din işlerini yönetim işlerinden ayırarak saltanatı kaldırdı. Sonra dünyadaki bütün Müslümanların temsilcisi olarak kabul edilen halifeliği kaldırdı. Dinin ağırlıklı olarak işlendiği yazılı eserlerle bağı koparmak için Arap elifbasını kaldırarak Latin harflerini kabul ettirdi. Tekke ve zaviyeleri kapattırdı.

    Atatürk’ün İslam’ı öven ve önemseyen yüzlerce sözü vardır. Ancak o, İslam’ın insanlar tarafından yanlış anlaşıldığını, Osmanlı Devletinin uzun yıllar süren duraklama, gerileme ve yıkılış dönemlerinde çarpıtıldığını, geri kalmışlığın ve tembelliğin aracı haline getirildiğini düşünüyordu.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir