Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı 

Akıl insana ne gibi üstünlükler ve ayrıcalıklar sağlar?

  • Cevap: Akıl, Allah’ın (C.C.) insana verdiği en önemli nimet ve güçtür. Akıldan kastedilen selim akıldır. İnsanı diğer canlılardan ayrıcalıklı kılan özelliği, akıllı olmasıdır. Aklı sayesinde düşünebilen ve kendi varlığının farkında olan insan, öncelikle evrende olup bitenleri anlar, anlamaya çalışır. Çünkü insan aklı sayesinde düşünür, kavrar, kültürler ve medeniyetler oluşturur.

    İnsan, aklını kullanarak iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırabilecek bir varlıktır. islam, kendi hükümleriyle ancak akıllı olanları sorumlu tutmuş ve onları Kur’an’ın muhatabı kabul etmiştir. Kur’an-ı Kerim, insanın aklına hitap etmiş ve birçok yerde “Düşünmez misiniz?”, “Akletmez misiniz?”, “ibret almaz mısınız?” gibi ifadelerle insanları düşünmeye çağırmıştır.

    İslam dini akla büyük bir önem verir. İnsana, problemlerinin çözümünde aklın kullanılmasını öğütler. Aklı, doğru bilgi edinmenin kaynaklarından biri olarak görür. Kur’an-ı Kerim’de, düşünmeyi ve aklı kullanmayı teşvik eden pek çok ayet yer alır. Bu ayetlerden birinde şöyle buyrulur: “Allah size işte böylece ayetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.” Bakara süresi 242. ayet

Dini anlama ve yaşamada aklın rolü nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Dini anlama ve yaşamada aklın rolü çok önemlidir. Akıllı insanlar dini daha iyi anlar ve yasaklarını yapmaz, emrettiklerini doğru bir şekilde yaparlar.

Kur’an-ı Kerim niçin doğru bilgi kaynaklarımızın başında neler gelir?

  • Cevap: Kuran’ı Kerim doğru bilgi kaynaklarımızın başında gelir. Çünkü Kuran, vahiy yoluyla nazil olmuş, günümüze kadar tevatür yoluyla ulaşmış ve Kıyamete kadar da Allah’ın korunması altında olacaktır. Yani hiçbir şekilde değişikliğe uğramayacak ve yalan yanlış bilgiler eklenmeyecektir. Bu bakımdan Kuran kıyamete kadar doğru bilgi kaynaklarının başında gelecektir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir