Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 37 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı 

ÜNİTEMİZE HAZIRLANALIM

1. İnanç ile ibadet arasında nasıl bir ilişki vardır? Araştırınız.

 • Cevap: İnanç ve ibadet dini kavramlardır. Her iki kavram da birbirini tamamlar. Duygu, düşünce ve davranış bütünlüğü içerisinde inanç ve ibadet arasında doğrudan ve dolaylı ilişkiler yumağı bulunmaktadır. İnanç ve ibadet, din için olmazsa olmazdır.İnanç ya da iman, emin olma durumudur. Allah’ın varlığından ve birliğinden emin olma durumu, akıllı insan için kalp ile tasdik, doğrulama, dil ile ikrar, beyan ya da kararlaştırma vetiresini oluşturur. İnanç ya da iman akıl ve fikir ile ilgilidir.

  İbadet, kulluk vazifesinin yerine getirilmesi için yapılan davranışlardır. Bir kısmı emir olarak mecbur bir kısmı insanın tasarrufunda olarak gerçekleştirilir.

2. İslam’da farz olan ibadetlerin neler olduğunu araştırıp öğreniniz.

 • Cevap:Farz Olan İbadetler, Farz, Allah’ü Teala’nın Müslümanlardan kesin olarak yapmalarını ve yerine getirmelerini istediği yapılması oldukça ağır deliller ile sabit olan emir emirlerdir. Farzları yerine getirmek sevap kazandırır. Farzları yerine getirmemek terketmek ise günahtır. Farzları inkar etmek yok saymak ise küfürdür. Bunu söyleyen kişi dinden kovulur. Örneğin; ramazan ayında oruç tutmak, beş vakit namazı kaçırmadan zamanında kılmak ve zekat vermek Müslümanlara farz olan ibadetlerdendir.
 • Ramazan ayında oruç tutmak
 • Zekat vermek
 • Hacca gitmek
 • Namaz kılmak
 • Hacca gitmek

3. “Salih amel”in ne anlama geldiğini araştırınız. Salih amelle ilgili örnekler bulup defterinize yazınız.

 • Cevap: Salih amel, iyi, hayırlı, sevap kazandıran, Allah’ın rızasını kazandıracak iş ve davranışlardır. Örnek olarak, hasta ziyaretinde bulunmak salih bir ameldir.

4. Namazla ilgili Kur’an-ı Kerim mealinden bir ayetin anlamını bulup sınıfta okuyunuz.

 • Cevap: “Şüphesiz ben Allah’ım, benden başka hiçbir ilâh yoktur. Onun için bana kulluk et ve beni anmak için namaz kıl.” Ta-ha suresi 14. ayet.“(Ey Muhammed!) Ehline namaz kılmalarını emret, kendin de ona sabırla devam et. Biz senden bir rızık istemiyoruz. Seni biz rızıklandırırız. Güzel akibet takva sahiplerinindir.” Ta-ha  suresi 132. ayet

  “Onları buyruğumuz altında (insanlara) doğru yolu gösterecek önderler kıldık. Kendilerine hayırlı işler yapmayı, namaz kılmayı, zekat vermeyi vahyettik. Onlar bize kulluk eden kimselerdir.” Enbiya suresi 73. ayet.

  “Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler.” Mümin Suresi 2. ayet.
  “Ve onlar ki, namazlarını muhafaza ederler.” Mümin Suresi 9. ayet.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir