Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 52 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı 

Zekât kimlere farzdır ve hangi mallardan verilir?

 • Cevap:  Zekat, Müslüman, erginlik çagina gelmis, akilli, hür ve dinen zengin sayilan kimselere farzdir. Dinen zengin sayilanlar, borcundan ve aslî ihtiyaçlarindan baska “NISAP MIKTARI” mali olan kimselerdir.
  ASLÎ IHTIYAÇ: Oturulan ev, giyim esyasi, binek arabasi, ticaret için olmayan kitaplar, sanatin icrasi için gerekli aletler
  ve ailenin bir yillik nafakasidir.
  NISAP: Dinimizin koydugu bir zenginlik ölçüsüdür. Bu ölçüye göre: Aslî ihtiyacindan baska 81 gram altini, 561 gram gümüsü veya bu miktarlar karsiligi parasi veya ticaret mali bulunan, kirk koyun veya keçiye, otuz sigira veya bes deveye sahip olan müslümanlar “NISAP MIKTARI” mala sahip olmus sayilirlar.
  Asli ihtiyaçtan baska bu miktarlarda mala sahip olduktan sona tam bir yil geçince zekat farz olur.
  Zekat verilecek mallar, Zekât dinimizde üzerimize farz olan bir ibadettir. Dinimizin bazı ölçütlerine göre malımızın belli bir kısmını ihtiyaç sahibi Müslümanlara verilmesidir. Zekât tam maliki olduğumuz mallar üzerinden verilir. Sahibi olmadığımız malların zekâtindan sorumlu değiliz. Örneğin bize emanet bırakılmış mallar.
  Zekât verilmesi uygun olan mallar ve bunların ayrı ayrı zekât miktarları vardır. Bunları daha ayrıntılı incelersek faydalı oluruz
  Altın; 80,18 gram üstü olan altınlarımızın kırkta birini vermeliyiz
  Gümüş; 561 gram ve fazlasının kırkta birini
  Para; hesaplanmasında altın miktarına denk gelen para baz alınır ve para yönünden zenginlik ölçüsü olur. Yani 80,18 gram ne kadar para ediyor ise onun üstündeki paramızın kırkta birini zekatını vermeliyiz.
  Ticaret malları; bir veya daha fazla olan para nisab miktarı değerinde fazla olan bütün ticaret mallarımızın kırkta biri Zekât vermek gerekir.
  Keçi ve koyun; Kırk koyunu veyâ kırk keçisi olan Müslüman kimse birini zekat olarak vermelidir.
  Manda ve sığır; Otuz manda veya otuz sığırı olan kişi bir yaşını geçmemiş dana olarak zekat verebilir.
  Deve; Beş deveye sahip olan kişi buna karşılık 1 koyun veya 1 keçi verebilir.
  Zekat mallarında dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır. Mallarınızın kendi cinsinden verebileceğiniz gibi, değerlerini paraya çevirerek nakit olarak ta verebilirsiniz. Tarla, arazi, bahçelerden o sene elde edilen malların hesaplanması farklıdır. Diğer bir hususta hayvan sayısı arttıkça zekât verilecek miktar da değişir. Zekâtın kabul olmasının en önemli şartı niyetimizdir. Niyet kalp ile yapılması yeterlidir.
  Oturduğumuz ev, arabamız, giyecekler ve yiyecekler ve gümüş ve altın dışında süs eşyası olarak kullanılan inci, zümrüt ve elmas bunların zekâtı verilmez. Üstümüze yükümlülüğü yoktur.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir