Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 56 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 56 Cevabı 

Kurban Bayramı, toplumumuzda nasıl kutlanmakta, bu bayramda neler yapılmaktadır?

  • Cevap:Kurban Bayramı iki İslami bayramdan biridir. Zilhicce ayında Hac mevsiminde kutlanan bir bayramdır. Bu bayramda Müslümanlar kurban keserek Allah’ın rızasını kazanmaya çalışırlar. Kurbanlar fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Bir kısmı kesenlere kalır. Efdal olan hepsinin dağıtılmasıdır.

    Bayrama özel bayram namazı kılınır. Ardından Müslümanlar bayramlaşır. Kurban kesmek veya kestirmek için alakalı yerlere giderler. Kurban keserler ve dualar ederler. Kurban etleri ve kanı Allah katında değerli değildir, önemli olan Müslümanların takvası ve samimiyetidir. Daha sonra akraba ziyaretleri yapılır. Sıla-ı rahim yapılır. İkramlar hazırlanır ve bayramlaşma sürer.

Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. Fakat ona sadece sizin takvanız ulaşır…” (Hac suresi 37. ayet.) Kurbanın amacı açısından yukarıdaki ayeti yorumlayınız.

  • Cevap: Takva (Arapça: التقوى at-taqwá) kulun, azametinden korkarak ve rahmetini ümit ederek Rabb’ine karşı olan kulluk görevlerini yerine getirmesi, emirlerini tutup yasakladıklarından kaçınması anlamına gelen bir terimdir. Kuran’ı Kerim’de Allah katında insanların en üstünün en çok takva sahibi olanlar olduğu belirtilmiştir. Takva sahibiyseniz kurbanın amacına ulaşmışsınız ve adadığınız kurbanların Allah katında kabul olacağı anlamına gelir.

Kurban ibadeti toplumsal dayanışmaya ne gibi katkılar sağlar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Kurbanın kesilip dağıtılmasıyla komşular ve akrabalar görülüp gözetilmiş olur. Zengin ile fakir arasında güzel bir köprü kurulur. Bu da toplum refahının sağlanmasına büyük ölçüde yardımcı olduğu gibi fertlerin birbirine yaklaşmasını da sağlar. Bunun gibi ayakta tutan daha pek çok önemli değerler kurban sayesinde gerçekleştirilmiş olur.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir