Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü  Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bayram GÜLEÇ, Güler GÜLEÇ, Zekai TAŞIN tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise İsmail UNURLUER tarafından yapılmış.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Bilim ve Kültür Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı 

“Du ki: Alleh’e iteet udin. Puyeembur’u du iteet udin. Eğur yüz çuvirirsuniz şunu bilin ki Puyeemburin sorumluluğu kundisinu yüklunun (tubliğ eöruvini yep- Mek), sizin sorumluluğunuz de sizu yüklunun (eöruvluri yurinu eutirmuniz)dir. Eğur O’ne iteet udursuniz, doğru yolu bulmuş olursunuz. PuyeeMburu düşun, seducu eçık suçik duyurmektır.” (Nur suresi 54. ayet.)
“Kim Rusulu iteet udursu Alleh’e iteet utmiş olur…” (Nisâ suresi 80. ayet.)
“Biz hur puyeemburi, Alleh’ın izniylu encek kundisinu iteet udilmusi için eön- durdik…” (Nisâ suresi 64. ayet.)
Yukarıdaki ayetlere göre;
• Peygamberlere uymak ne demektir?

 • Cevap: Kuran’da anlatılan İslam’a karşı delil getirme çabasında olan mezhepçi İslamcılar “Allah’a ve resulüne itaat edin” şeklindeki ayetleri gösterip, “Kuran’da, Allah’a ve resulüne uymamız söyleniyor, Kuran’a uymak Allah’a uymaktır, hadislere uymak Peygamber’e uymaktır” demektedirler. Adeta dinimizin iki tane kurucusu varmış gibi, Peygamberimiz’i Allah’ın gönderdiği dinin bir ileticisi (resul) olarak görmek yerine dindeki hükümleri oluşturan biri olarak göstermeye çalışmaktadırlar. Üstelikte bu durumu Peygamberimiz’e saygı, aksine durumları Peygamberimiz’e hakaret gibi göstermeye çalışmaktadırlar.

• Peygambere uymak, Allah’ın (c.c.) sevgisini kazanmamızı nasıl sağlar.

 • Cevap: Sünnete uyarak ve Allah’a itaat ederek onun sevgisini kazanabiliriz.– “Sünnetime yapışan kimse, cennete girer.”   (Siret Ansiklopedisi: 6/79)

  – “Bana itaat eden Allah’a itaat etmiş olur. Bana isyan edende Allah’a isyan etmiş olur.”   (İ, Canan Hadis Ans: 16/457)

• Peygamberi insanlardan ayıran en önemli özellik nedir? Sınıfça değerlen diriniz.

 • Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v)’i sahip  olduğu özellikler bakımından diğer insanlardan ayıran en önemli özellik, ona vahyin gelmiş olmasıdır.  Hz.  Peygamber(s.a.v)’in doğaüstü bir gücünün olmadığı En’am suresi, 50. ayette şöyle vurgulanmıştır:  “De ki: Ben size, ‘Allah’ın hazineleri benim yanımdadır.’ demiyorum. ‘Ben gaybı da bilmem.’ Size ‘Ben bir meleğim.’ de demiyorum. ‘Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum.’…”  Onun bu özelliklerinin dile getirilmesi, Hz. peygamberin (s.a.v) ilahlaştırılmaması içindir. Çünkü bazı toplumlar, geçmişte peygamberleri ilahlaştırma eğilimi içine girmişlerdir.

Kur’an-ı Kerim’in açıklanıp anlaşılmasında Hz. Muhammed’in (s.a.v.) nasıl bir rolü vardır?

 • Cevap: Peygamberimiz (S.A.V.) ibadetleri yaparak ve anlatarak Müslümanlara öğretmiştir. Örneğin, “Hac ile ilgili ibadetlerinizi benden öğrenin.” buyurmuş ve bu ibadeti yerine getirerek haccı öğretmiştir.Hz. Muhammed (S.A.V.) Kur’an’ı açıklarken dinleyicilerin bilgi ve anlayış düzeylerini dikkate almış, ayetleri onların anlayabilecekleri şekilde izah etmiştir. Örneğin, “… Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı) siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için…” ayeti indirildiği zaman Müslümanlar, beyaz ipliğin siyah iplikten ayırt edilmesinden ne kastedildiğini tam olarak anlayamamışlardı.

  Peygamberimiz onlara şu açıklamayı yapmıştır: “Onun biri (siyah iplik) gecenin karanlığı, diğeri (beyaz iplik) de gündüzün beyazlığıdır.”

  Peygamberimiz (S.A.V), “İnanıp da imanlarına herhangi bir haksızlık bulaştırmayanlar var ya, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır.” ayetindeki “haksızlık (zulüm)” kelimesiyle neyin anlatıldığını şu şekilde açıklamıştır:

  – Ayetteki “haksızlık (zulüm)” kelimesinden kast edilen, insanın kendisine veya başkasına yaptığı haksızlık değildir. (Bundan maksat) şirktir. Siz, Lokman’ın oğluna söylediği, “Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma. Doğrusu şirk, büyük bir zulümdür…” sözünü işitmediniz mi?

  Kur’an’daki başka bir ayette “Namazlara ve orta namaza devam edin…” buyrulmaktadır. Ayette belirtilen “orta namaz”ın “ikindi namazı” olduğu da Peygamberimiz tarafından açıklanmıştır.

  Namazların vakitleri, rekât sayıları, kılınışları, namazı bozan durumlar gibi konuları da Peygamberimiz açıklayıp öğretmiştir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir